Festiwal Ekodzieło 2020

Festiwal Ekodzieło 2020

Festiwal Ekodzieło 20206. edycja Festiwalu Ekodzieło organizowana przez Klub Gaja w dniach 29 września – 1 października 2020 roku będzie inna nie tylko z powodu pandemii. W tym roku inspiracją do działań festiwalowych w Bielsku-Białej i Gminie Wilkowice będzie kultura japońska – sztuka ogrodów, taniec Butoh, teatrzyk Kamishibai i krótka forma poetycka haiku. W ramach festiwalu zostanie zaprezentowana idea i projekt ogrodu japońskiego w Bielsku-Białej, a w Bystrej posadzone sakury – wiśnie japońskie.

Głównym wydarzeniem festiwalu w Bielsku-Białej (29 września, wtorek, godz. 9.00) będzie prezentacja idei założenia ogrodu japońskiego na terenie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Klub Gaja przedstawi projekt ogrodu i wspólnie z zaproszonymi gośćmi posadzi klony japońskie. Ogrody japońskie są ściśle związane z naturą, której cząstką jest człowiek. Stają się przestrzenią, gdzie sztuka i przyroda współgrają ze sobą, aby wytworzyć miejsce relaksu i kontemplacji. Prezentacji projektu ogrodu towarzyszyć będzie etiuda japońskiego tańca Butoh „Drzewa wschodu” w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka – tancerza, choreografa i aikidoka. Naukę tańca Butoh pobierał m.in. u Daisuke Yoshimoto, Itto Morita, Atsushi Takenouchi, Imre Thormann, Kan Katsura. Podczas wydarzenia odbędzie się także performans „Haiku” – czytanie performtywne japońskiej formy poetyckiej, na które zaprasza Jacek Bożek z Klubu Gaja. Wydarzenie zakończy się warsztatami budowy schronień dla trzmieli i innych owadów zapylających, które zostaną zamontowane na terenie ogrodu.

Tradycyjnie Festiwal Ekodzieło odbędzie się w Gminie Wilkowice. W Bystrej, w parku przy Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii (30 września, godz.10.00) Klub Gaja zaprasza do wspólnego sadzenie wiśni japońskich. Drzewa odmian: Kiku-shidare, Amanogawa, Kanzan wzbogacą teren małego ogrodu japońskiego, który został tu kiedyś założony. Nietrwałość kwitnienia wiśni sprawia, że są tak cenionymi drzewami w Japonii. Symbolizują wytrwałości, świętości i czystości. Akcji towarzyszyć będzie performatywne czytanie haiku, do którego zaprasza Jacek Bożek oraz etiuda japońskiego tańca Butoh w wykonaniu Krzysztofa Jerzaka. Następnego dnia (1 października o godz. 10.00) zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej na warsztaty budowy schronień dla trzmieli i pszczół samotnic. Warsztaty poprowadzą edukatorzy Klubu Gaja. W ramach Festiwalu dla najmłodszych zostanie przygotowane przedstawienie „papierowego” teatrzyku Kamishibai, które udostępnione będzie w GOK „Promyk”.

„Wirus zmienia nasze postrzeganie świata. Wielu z nas zatrzymało się w pędzie życia, który nie pomagał nam w refleksji i skupieniu. Ten postój stał się wyciszeniem na siłę i sprawił, że wiele dotychczas ważnych spraw zeszło na plan dalszy. Nie zmienia to jednak wyzwań przed jakimi stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej, a które wiążą się z naszym konsumpcyjnym stylem życia. Mam nadzieję, że kolejna edycja Festiwalu Ekodzieło poświęcona w szczególności kulturze japońskiej, choć na chwilę przeniesie nas w świat sztuki skupionej na przeżywaniu głębokiego kontaktu z naturą” – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W tym roku, z powodu pandemii zmieniono terminy i program festiwalu oraz ograniczono udział w szczególności dzieci i młodzieży, w planowanych wydarzeniach. Festiwalowi towarzyszyła także wystawa „Obcy” Błażeja Sobańskiego z Klubu Gaja, która prezentowana była od 26 czerwca – 29 lipca 2020 w Galerii Bielskiej BWA. http://galeriabielska.pl/wystawa/blazej-sobanski-obcy-1

Festwial Ekodzieło 2020 honorowym patronatem objęli Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek.

Więcej informacji: Jacek Bożek – Klub Gaja, tel. 603 636 554

Festiwal Ekodzieło 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *