Flaga Igrzysk Europejskich przekazana Polsce w Olimpii

Przekazanie flagi Igrzysk Europejskich polskiej delegacji.
Przekazanie flagi Igrzysk Europejskich polskiej delegacji.
Przekazanie flagi Igrzysk Europejskich polskiej delegacji.

W antycznej Olimpii, greckim mieście gdzie odbywały się starożytne igrzyska olimpijskie, doszło w piątek do ceremonii przekazania polskiej delegacji, flagi Igrzysk Europejskich. Ten symboliczny gest oznacza, że Kraków i Małopolska oficjalnie stały się organizatorami III Igrzysk Europejskich, którym towarzyszyć będzie hasło: „Jesteśmy jednością”.

Podczas piątkowej ceremonii, prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, Spyros Capralos przekazał flagę Igrzysk Europejskich na ręce polskiej delegacji, w której skład weszli: sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Arkadiusz Czartoryski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Towarzyszyli im: przewodniczący Komisji Koordynującej III Igrzyska Europejskie z ramienia EOC Hasan Arat, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich 2023 Marcin Nowak.

Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia prezydenta Spyrosa Capralosa, który w pierwszych słowach podziękował Andrzejowi Kraśnickiemu i jego zespołowi za zaangażowanie i pracę, którą wykonali w trudnym okresie pandemii.

– Pragnę podziękować panu Andrzejowi Kraśnickiemu za niestrudzoną pracę, którą wykonał wraz z zespołem, by III Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska stały się faktem. Przed organizatorami wciąż sporo wyzwań, ale nie mam wątpliwości, że wspólnie zorganizujemy wydarzenie, na które zasługują najlepsi sportowcy z Europy. Wierzę, że gromadząc zawodników z całego kontynentu, w kraju będącym członkiem Unii Europejskiej, te igrzyska staną się symbolem jedności – powiedział Spyros Capralos.

Po tych słowach nastąpiło oficjalne przekazanie flagi, którą z rąk prezydenta EOC odebrał Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Ceremonii towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina, która dodatkowo podkreśliła symbolikę tej wyjątkowej chwili.

– Dziękujemy Europejskiemu Komitetowi za przekazanie tej wspaniałej flagi. Kiedy zawiśnie nad Krakowem i Małopolską, będzie widocznym symbolem nadchodzącego, największego święta europejskiego sportu. Jesteśmy w miejscu absolutnie szczególnym. Chciałbym zawołać: witaj Olimpio! To tutaj, w roku 776 p.n.e. rozegrano pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie. Heraklesie Idajski – inicjatorze igrzysk, Koroibosie z Elidy – pierwszy zwycięzco, bądźcie z nami! – mówił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. – Jesteśmy różni, ale jesteśmy jednością – wszyscy pragniemy pokoju! Dlatego w obliczu rosyjskich działań wojennych przeciw narodowi ukraińskiemu, chcemy wszystkim pokazać, że Polska, Małopolska i Kraków to szczególnie przyjazne, gościnne i bezpieczne miejsca. Zapraszam na III Igrzyska Europejskie! – dodał marszałek.

– To historyczny moment dla całej olimpijskiej społeczności Europy. Przygotowujemy się do wydarzenia, które mamy nadzieję, na długo zapadnie w pamięci wszystkich sportowców i kibiców. Jestem przekonany, że III Igrzyska Europejskie będą ucieleśnieniem dążenia do doskonałości, szacunku oraz przyjaźni, stanowiących fundament rywalizacji olimpijskiej – zaznaczył prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023. W niemal 30 dyscyplinach rywalizację podejmie około 8000 sportowców. Działania organizacyjne będzie wspierać 8000 wolontariuszy.

Źródło: Biuro prasowe  Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *