FORUM STRATEGII UE dla regionu Morza Bałyckiego – 8-9.11.2016 Sztokholm

7 Forum Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego odbędzie się 8-9 listopada br. w Sztokholmie. Tematem przewodnim tegorocznego Forum będzie przyszłość regionu Morza Bałtyckiego oraz wspólna wizja jego rozwoju do roku 2030 (the 7th Strategy Forum of the EU Strategy for the Baltic Sea Region – ‘One Region, One Future – Vision for the Baltic Sea Region 2030’).

Cz_01_460

Forum będzie organizowane przez Szwecję i Nordycką Radę Ministrów we współpracy z Komisją Europejską. Forum będzie towarzyszył Szczyt Bałtyckiego Forum Rozwoju (Baltic Development Forum, BDF). Miejscem wydarzenia będzie Münchenbryggeriet.

Zachęcamy Państwa do rozważenia swojego udziału w tym wydarzeniu. Jest to jedna z ważniejszych bałtyckich imprez organizowana co roku w związku ze wdrażaniem Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Dotychczas odbyło się sześć Forów (Tallinn 2010, Gdańsk 2011, Kopenhaga 2012, Wilno 2013, Turku 2014, Jurmala 2015).

W Forum uczestniczą wysocy rangą politycy państw regionu, przedstawiciele instytucji europejskich, w tym Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, regionalnych struktur współpracy, przedstawiciele władz samorządowych państw regionu, a także przedstawiciele instytucji związanych ze współpracą bałtycką w różnych dziedzinach. W tym roku organizatorzy planują udział ok. 800 osób.

Udział w Forum jest okazją do zapoznania się z najnowszym stanem współpracy nad Bałtykiem, która dzięki Strategii UE dla RMB zyskała nowe możliwości, do prezentacji polskiego spojrzenia na Bałtyk i do promocji konkretnych projektów wdrażanych przez Państwa instytucje. Umożliwia także kontakt z potencjalnymi partnerami w ramach współpracy transnarodowej. Przewidywana jest organizacja części wystawienniczej – wioski projektowej, tzw. Networking Village, gdzie można zaprezentować swoją działalność/projekt bałtycki.

W tym roku organizatorzy zapraszają do współpracy przy tworzeniu koncepcji poszczególnych seminariów/paneli w czasie Forum. Instytucje zainteresowane organizacją panelu powinny przekazać stosowny wniosek, który zostanie oceniony przez Komitet Programowy Forum. Pierwszeństwo przyznawane będzie podmiotom już zaangażowanym we wdrażanie SUERMB. Panel powinien dotyczyć jednego lub więcej celów szczegółowych (sub-objectives) w SUERMB.

Objective 1 – Save the Sea
Sub-objectives:
1.1 Clear water in the sea
1.2 Rich and healthy wildlife
1.3 Clean and safe shipping
1.4 Better co-operation

Objective 2 – Connect the Region
Sub-objectives:
2.1 Good transport conditions
2.2 Reliable energy markets
2.3 Connecting People in the Region

Objective 3 – Increase Prosperity
Sub-objectives:
3.1 EUSBSR as frontrunner for deepening and fulfilling the Single Market
3.2 EUSBSR contributing to the implementation of EU 2020 strategy
3.3 Improved global competitiveness of the Baltic Sea Region
3.4 Climate change adaptation

Szczegółowe kryteria wyboru oraz wytyczne dotyczące wniosku zawiera załączony dokument „Initial Guidelines”. Wniosek powinien zawierać już nazwiska uczestników/panelistów oraz moderatora. Wnioski będą przyjmowane od marca do maja 2016 r. Bieżące informacje w sprawie wniosków i Forum dostępne są na stronie http://www.balticsea-region.eu/forum2016.

Decyzja o zaproszeniu do udziału w programie Forum zostanie przekazane przez Komitet Programowy Forum drogą mailową. W razie pytań ws. wniosku organizatorzy proszą o kontakt z Panią Petrą Gråberg, Programe Manager, Swedish Institute, petra.graberg@si.se, tel. +46 8 452 79 31.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *