Gdańska Wyspa Spichrzów najlepszym projektem miejskim na świecie

Wyspa Spichrzów Gdańsk

Wyspa Spichrzów Gdańsk

Oskar w budownictwie przyznany polsko-belgijskiemu konsorcjum za rewitalizację gdańskiej Wyspy Spichrzów na Międzynarodowych Targach Nieruchomości Profesjonalnych to światowy sukces konsorcjum Multibud&Immobel. Targi odbywają się w Cannes, ale wyniki ogłoszono przed miesiącem na gali w Paryżu z półrocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią. Realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego projekt Granaria pokonał 44 konkurentów w kategorii Najlepszy Projekt Miejski. Jest to najważniejsze prestiżowe wyróżnienie wśród wszystkich 11 kategorii konkursowych MIPIM 2020 Awards, w których uczestniczyło 228 firm z całego świata.

– To wielki sukces, który przypieczętował wszystkie wyróżnienia jakie firma Multibud SA otrzymała w ciągu ponad 30 lat naszej działalności. Wykonaliśmy wiele znaczących inwestycji, ale rewitalizacja Wyspy Spichrzów, nagrodzona na MIPIM 2020 jest rzeczywiście wyjątkowa. Z dumą muszę przyznać, że jestem inicjatorem koncepcji całego przedsięwzięcia. Wizja tej rewitalizacji zrodziła się w mojej głowie. Warto wiedzieć, że od 74 lat wiele firm chciało tam rewitalizować zrujnowany działaniami wojennymi obszar, ale nikt nie miał wizji jak to zabudować. Nawet, nikt nie wystartował z pomysłem. Oczywiście, wizja to jest jedno, a rozpracowanie wszystkiego to już jest dzieło wybitnych, polskich architektów z pracowni Kwadrat w Gdańsku i biura w Dusseldorfie – podkreśla Wojciech Ciurzyński, właściciel Multibud SA z konsorcjum IMMOBEL&Multibud, inwestor Granarii.

W czasie wojny cała historyczna zabudowa Wyspy Spichrzów została bardzo mocno zniszczona. Praktycznie od tego czasu do początku pierwszej dekady XXI wieku, w północnej części wyspy stały jedynie ruiny i pozostałości bardzo gęstej i zwartej, przedwojennej zabudowy. Zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego podjęła się spółka Multibud wspólnie z belgijską firmą Immobel we współpracy z miastem Gdańsk. Prace rewitalizacyjne rozpoczęto przed 5 laty.

– Wyspa Spichrzów znajduje się w centralnej części Gdańska. Na zrujnowanym, 2 hektarowym obszarze znajdowało się wiele zburzonych obiektów i przedwojennych artefaktów, które wkomponowaliśmy harmonijnie w rewitalizowaną strukturę. Projekt zakładał zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy, tworząc jednocześnie nową przestrzeń miejską. Pierwszy etap, który obejmuje budynek apartamentowy, hotel, nieduży spichlerz biurowo-handlowy i kładkę jest już zakończony. Międzynarodowe jury uznało go za najlepszy projekt miejski na świecie pod względem architektonicznym i urbanistycznym – kontynuuje Wojciech Ciurzyński, laureat MIPIM 2020 Awards.

MIPIM (Le marche international des professionnels de l’immobilier) to od lat najbardziej znana na świecie impreza dla przedstawicieli branż nieruchomości. W konkursie, który odbywa się od 1991 roku, przyznawane są nagrody dla najlepszych projektów, m.in. architektury przyszłości, biurowców, centrów handlowych czy kompleksów wielofunkcyjnych. W tym roku w konkursowym jury zasiadali delegaci z całego świata, m.in. z Francji, Dubaju, Singapuru, Włoch, Wielkiej Brytanii. To oni wybrali 44 finalistów tegorocznego konkursu (po 4 w każdej z 11 kategorii, spośród 228 zgłoszonych inwestycji z 45 krajów z całego świata. W gronie czterech ścisłych finalistów MIPIM w kategorii Urban project (projekt miejski) największe uznanie zyskała Granaria Gdańsk. Rywalizowała ona z inwestycjami z Brukseli – Tivoli Green City, z Moskwy – przebudowa nabrzeży rzeki Moskwy – i La Cite Fertile na obrzeżach Paryża, gdzie stworzono przyjazne miejsce do uprawy roślin, ale i do spędzania czasu wolnego.

Po wielkim sukcesie projektu Granaria kontynuowane są prace związane z drugim etapem inwestycji. Najpierw powstanie wspólna część podziemna (na którą składać się będzie m.in. parking na 525 samochodów). Część naziemną będą stanowiły: drugi hotel (240 pokoi), budynki biurowe i budynki mieszkalne (500 apartamentów). Partery zostaną przeznaczone na lokale usługowe, głównie restauracje i kawiarnie. Inwestor planuje również budowę pięknego, całorocznego krytego pasażu, który połączy ul. Stągiewną z ul. Pożarniczą. Zadaszona przestrzeń ma być ogólnodostępna. Nad nią znajdzie się zielony dziedziniec dla mieszkańców i gości hotelowych. Projekt II etapu powierzono warszawskiej pracowni Mąka i Sojka Architekci. Polscy projektanci i architekci uchodzą za jednych z najlepszych nie tylko w Europie, ale również na świecie, co potwierdza nagroda przyznana za I etap inwestycji. (JC)

źródło: Liderzy Innowacyjności
foto: Małgorzata Zimnoch / trojmiasto.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *