Gdzie Wschód miesza się z Zachodem

Oko Baku, czyli diabelski młyn o wysokości 60m
Oko Baku, czyli diabelski młyn o wysokości 60m, foto: Pixabay

Azerbejdżan to miejsce olśniewające. Wschodni kraj o zachodniej perspektywie, skrzyżowanie kultur od tysięcy lat, historia upstrzona fascynującymi opowieściami podróżników przemierzających Wielki Jedwabny Szlak.

Azerbejdżan jest krajem misternie przeplatających się wpływów z Europy i Azji. Jest tu wiele ścieżek prowadzących przez historię i tradycję kraju, ale również przez nowoczesne obiekty – każda z nich skrywa nieznaną opowieść. Nieważne, którą drogę wybierzesz, czeka na ciebie niesamowita architektura, zapierające dech w piersi widoki, ogromna gościnność i najwyższej jakości jedzenie oraz wino.

Otwarty dla podróżników

Azerbejdżan wciąż dla wielu pozostaje tajemnicą, z tego względu jest niezwykle ciekawym kierunkiem turystycznym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat coraz więcej podróżnych odwiedziło kraj, dzięki czemu sektor turystyczny osiągnął znaczący wzrost. Ten kaukaski kraj odnotowuje w tym momencie szczyt zainteresowania turystów. W 2018 roku Azerbejdżan odwiedziły rekordowe liczby turystów, wydając ponad dwa miliardy dolarów.

Raport Światowej Komisji Podróży i Turystyki 2018 przewiduje, że w ciągu kolejnej dekady turystyka w Azerbejdżanie będzie przyrastać 6% rocznie. W ten sposób Azerbejdżan znalazł się w TOP 20 krajów z największym potencjałem.

Państwo jest świetnie skomunikowane, przyjmuje ponad 40 lotów bezpośrednich z Bliskiego Wschodu, Europy i obu Ameryk. Wiza przybijana jest przy wjeździe do kraju, co znacząco podnosi komfort podróży. Sam proces oczekiwania na wizę trwa trzy dni. Odkąd wprowadzono wizę elektroniczną liczba turystów z Europy zwiększyła się wielokrotnie.

Rada Turystyki Azerbejdżanu to nowe ciało promocyjne w kraju, skupione na podwojeniu liczby turystów do 2023 roku. By tak się stało, rozpoczęto nową kampanię pod nazwą „Spójrz jeszcze raz”, która zachęca do poznawania sekretów tego miejsca.

Zanurzone w historii

Azerbejdżan to jedno z pierwszych miejsc osiedlania się ludzi. Najwcześniejsze ślady ludzkiej bytności datuje się na czasy paleolitu. Park Narodowy Gobustan, położony na półpustyni, to obiekt na liście UNESCO, w którym podziwiać można ponad 6 tysięcy rycin naskalnych. Najstarsze z nich datuje się na 40 tysięcy lat temu, najnowszy natomiast pochodzi z 1 roku naszej ery. To inskrypcja pozostawiona przez rzymskiego legionistę, co świadczy o rzymskiej obecności we wschodnich regionach dzisiejszego Azerbejdżanu.

Ateszgah, świątynia ognia
Ateszgah – świątynia ognia, foto: azerbaijan.travel

Kolejnym starożytnym zabytkiem jest Ateszgah, świątynia ognia ważna dla zaratusztrianizmu, założona przy miejscu, gdzie w sposób naturalny wybuchają płomienie. Obecna świątynia datowana jest na 18. wiek, obiekt został przejęty prze hinduskich kupców handlujących w niedalekim Baku.

Historia kraju sięga pięciu tysięcy lat. W tym czasie wiele imperiów interesowało się jego bogatym w zasoby terenem, a także atrakcyjną lokalizacją. Nadeszły czasy podboju arabskiego i przejęcie islamu, które również odegrało niebagatelną rolę w rozwoju kultury i polityki kraju. Był to impuls do zjednoczenia narodu, języka i zwyczajów. Państwa Seldżuków, Szyrwanów i Safawidzów powstały na ziemi azerskiej, a każde z nich zostawiło widoczny ślad na historii narodu. W ostatnich wiekach kraj walczył z Ottomanami, Persami i Rosjanami, co jeszcze bardziej ukształtowano unikatową, wielokulturową osobowość Azerbejdżanu.

Starożytny i nowoczesny

Nowoczesne trendy i niezmienne od setek lat tradycje – to niesamowicie różnorodna mieszanka, którą łatwo można znaleźć w architekturze Azerbejdżanu, podobnie jak w jego kulturze i tradycji kulinarnej. Średniowieczne struktury łatwo łączą się z majstersztykami dwudziestego pierwszego wieku.

Baszta Dziewicza w Baku to ukochany symbol miasta i całego kraju. Tajemnicza i nieprzejednana, wygląda w kierunku morza od południowego krańca Baku, gdzie mieściło się Miasto Wewnętrzne. Jej pochodzenie skąpane jest w tajemnicy – nikt nie wie, kiedy została wybudowana, po co, a nawet jak uzyskała swoją charakterystyczną nazwę.

Wśród budynków z XXI wieku dominuje Heydar Aliyev Centre, zaprojektowany przez Zahę Hadid. Jest charakterystyczny ze względu na pływający, zakrzywiony styl, który ucieka przed ostrymi kątami. To niesamowity przykład architektury postmodernistycznej. Kształt budynku to również metafora wiecznego cyklu życia, łącząca przeszłość z teraźniejszością. W budynku znajduje się sala konferencyjna, galeria sztuki oraz muzeum. To również laureat nagrody London Design Museum w roku 2014.

Polscy architekci również pozostawili swój ślad na azerskich budynkach. Należy wspomnieć o Józefie Gosławskim, Józefie Plośko i Kazimierzu Skórewiczu, którzy odpowiedzialni są za wiele budowli w Baku, takich jak Ratusz, Pałac Ismailliye, Pałac Szczęścia czy Muzeum Historyczne.

Pilaf to popisowe danie kuchni azerskiej
Pilaf to popisowe danie kuchni azerskiej, foto: Pixabay

Smaki Jedwabnego Szlaku

Azerska kuchnia to spektakularna mieszanka smaków wielu kultur, które spotykały się na trasie Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Owocowe sosy, baranina, aromatyczny ryżowy pilaf – to wszystko czaruje turystów.

Narodowym napojem jest herbata, niezastąpiona w codziennym życiu mieszkańców, nieważne czy w centrum Baku, czy w najwyższych górach. Najczęściej pije się czarną herbatę, podawaną z cytryną, cukrem, miodem, dżemem, orzechami lub tradycyjnymi słodyczami.

Pilaf to popisowe danie kuchni azerskiej, zrobione z ryżu wymieszanego z ziołami, suszonymi owocami, mięsem, rybą oraz sezonowymi składnikami. Ze słodyczy najbardziej smakowita jest bakława. To warstwy ciasta nadziewane orzechami lub pistacjami, polane miodem lub syropem.

Osobnym rozdziałem kulinarnej sceny Azerbejdżanu jest wino. To w tym regionie znajdują się najstarsze winiarnie – winogrona były tu uprawiane na długo przed powstaniem państw narodowych. Dziś Azerbejdżan ma 10 regionów, w których uprawiana jest winorośl. W kraju jest siedemnaście winiarni, które produkują m.in. Merlota, Pinot Noir czy Cabernet Sauvignon.

Ponad 60% kraju to góry
Ponad 60% kraju to góry, foto: Pixabay

Przygoda dla każdego

W Azerbejdżanie możesz wybrać się na każdy rodzaj wakacji, jaki wpadnie ci do głowy. Jest tu dziewięć stref klimatycznych, a krajobraz przedstawia zarówno góry i lasy, jak i plaże oraz stepy. Dzięki nim turyści mogą doznać najbardziej zróżnicowanych wakacji.

Ponad 60% kraju to góry, jest to więc wymarzone miejsce na wspinaczkę w otoczeniu oszałamiających krajobrazów. W lecie można się wspinać, w zimie natomiast miejsce jest idealna do jazdy na nartach. Dla osób niejeżdżących na nartach dostępne są również inne zimowe atrakcje, jak kolejka tyrolska czy skuter śnieżny.

Holistyczne podejście do zdrowia

Azerbejdżan to miejsce bogate nie tylko w piękno, ale i zasoby. Wody termalne, błoto i sole lecznicze, ożywiające olejki – to wszystko sprawia, że można zadbać o zdrowie i się odmłodzić. Idealny odpoczynek dla ciała i umysłu.

Bardzo popularne są terapie w jaskiniach solnych. Mówi się, że obecna w azerskich ośrodkach sól może wyleczyć alergię, astmę i inne zaburzenia oddechowe. Wystarczy zamoczyć sól i w milczeniu wdychać ją, pozwalając jej działać. Podobnie działają naturalne gorące źródła – te świetnie spiszą się w przypadku chorób skóry, zaburzeń krążenia czy problemów mięśniowo-szkieletowych.

Odkryj dla siebie

Dzięki wielowymiarowej i uroczej atmosferze każda wizyta w Azerbejdżanie jest niezapomniana. Cudowna mieszanka Wschodu i Zachodu, starego i nowego, różnorodny krajobraz, pyszna kuchnia, nowoczesna architektura oraz bogata historia – dla każdego typu podróżnika coś się tu znajdzie!

Magdalena M. Pająk
na podstawie materiałów Państwowej Agencji Turystyki Azerbejdżanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *