Globalna awaria Facebooka. Miliony ludzi na całym świecie odcięte też od Instagrama, Messengera i WhatsAppa

Ikona Facebooka
Ikona Facebooka
Fot. Pexels

To była jedna z najpoważniejszych awarii Facebooka w ostatnich miesiącach. Problemy miały też powiązane z nim Instagram, Messenger i WhatsApp. Po około siedmiu godzinach serwisy i komunikatory społecznościowe zaczęły ponownie działać. 

Awaria zaczęła się ok. 17:40 czasu polskiego, kiedy aplikacje Facebook, Instagram, Messenger i Whatsapp przestały być dostępne dla użytkowników na całym świecie. Serwisy zaczęły powracać do funkcjonalności około północy.

Problem dotyczył również wewnętrznych sieci Facebooka, w tym firmowego system komunikacji Workplace. Według „New York Timesa”, nie działał również system bramek przy wejściu do budynków firmy.

Podczas awarii Facebook komunikował się z użytkownikami poprzez Twittera:

Facebook tłumaczy w oświadczeniu, że powodem awarii jest prawdopodobnie usługa DNS, czyli protokół internetowy do konwersji znanych nazw, takich jak Facebook.com, na język znany komputerom – czyli liczby lub adres internetowy.

Według serwisu DownDetector, awaria odcięła ponad 3 mld użytkowników Facebooka na całym świecie, a także firmy polegające na usługach i aplikacjach korporacji. Serwis zarejestrował 10,6 milionów zgłoszeń o problemach na całym świecie.

Akcje Facebooka na giełdzie spadły o 6 proc., a Mark Zuckerberg stracił w kilka godzin około 7 mld dolarów i spadł na liście najbogatszych ludzi świata poniżej Billa Gatesa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *