Google walczy z dezinformacją: wprowadza nowe narzędzia i szkoli dziennikarzy

Logo Google
Logo Google
Fot. Unsplash

Google dodało nowe narzędzie do wyszukiwarki, który pozwala na zweryfikowanie wyniku wyszukiwania bez konieczności otwierania strony.

Narzędzie stanowi krótki opis, ukryty pod trzema kropkami, widocznymi przy linku do strony. Po ich kliknięciu użytkownik otrzymuje informację o stronie: kiedy pierwszy raz została zindeksowana przez Google, o tym, czy jest to wynik spersonalizowany, oraz o tym, czy inne wyniki wyszukiwania również prowadzą do tej strony. Narzędzie zostało dodane z okazji Międzynarodowego Dnia Fact-checkingu (2 kwietnia).

Jak pisze we wpisie na blogu Google Polska Daniel Rząsa, szef Google News Lab w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, z badania IPSOS i Central European Digital Media Observatory zrealizowanego przy wsparciu Google wynika, iż co trzeci Polak czuje się bardzo narażony na dezinformację. Nowe narzędzie ma pozwolić użytkownikom lepiej zrozumieć kontekst dotyczący informacji wyszukanych w internecie.

Google Polska rozszerza również fact-checkingową współpracę z Mixerem, dziennikarską platformą wymiany wiedzy i doświadczeń stworzoną przez kolektyw reporterów Outriders. Mixer szkoli dziennikarzy w regionie w zakresie technik weryfikacji i sprawdzania faktów. Teraz we współpracy z Google ma powstać sieć trenerów w Europie Środkowo-Wschodniej, którzy będą uczyć walki z dezinformacją w lokalnych językach, w tym po ukraińsku, czesku i rumuńsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *