
Google zakończył eksperyment, w ramach którego przez pewien czas usuwał treści europejskich wydawców z wyników wyszukiwania dla 1% użytkowników w ośmiu krajach UE, w tym w Polsce. Koncern twierdzi, że obecność wiadomości w wyszukiwarce nie wpływa na jego przychody z reklam, jednak nie ujawnił pełnej metodologii badania.
Test, rozpoczęty w połowie listopada 2023 roku, objął Belgię, Chorwację, Danię, Francję, Grecję, Włochy, Holandię, Hiszpanię i Polskę. We Francji eksperyment zakończono szybciej po interwencji sądu i protestach wydawców. Google tłumaczył, że test wynikał z potrzeby dostarczenia regulatorom danych dotyczących wpływu treści informacyjnych na korzystanie z wyszukiwarki.
W piątek 21 marca 2024 r. Google ogłosił, że usunięcie treści europejskich wydawców nie wpłynęło na jego przychody reklamowe, a ruch na stronach mediów zmniejszył się jedynie o 0,8%. Jednocześnie koncern skrytykował wcześniejsze raporty europejskich regulatorów, które – jego zdaniem – zawyżały znaczenie wiadomości w wyszukiwarce.
Eksperyment wpisuje się w trwający spór Google z europejskimi wydawcami o wynagrodzenia za ich treści pojawiające się na platformach koncernu. W marcu 2024 roku francuski Urząd ds. Konkurencji nałożył na firmę grzywnę w wysokości 250 mln euro za naruszenie przepisów o wynagradzaniu prasy.
Ponadto grupa kilkudziesięciu europejskich wydawców, w tym polska Agora, domaga się od Google 2,1 mld euro odszkodowania za nieuczciwą konkurencję na rynku reklamy internetowej. Agora szacuje swoje potencjalne roszczenia na ponad 44 mln euro.