Gowin: będą kolejne programy pomocowe dla branży turystycznej

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin

Jeśli będzie taka potrzeba, będą kolejne programy pomocowe dla branży turystycznej – powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, również wsparcie przeznaczone dla samorządów górskich w ogromnej mierze trafi do przedsiębiorców.

– Będziemy monitorować sytuację we wszystkich branżach i samorządach, w tym zwłaszcza samorządach gmin turystycznych. Jeśli będą potrzebne następne kroki umożliwiające restart gospodarczy branży turystycznej, to będziemy uruchamiać kolejne odpowiednio wycelowane instrumenty – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w poniedziałek na konferencji dot. wsparcia dla gmin położonych na terenach górskich.

Wicepremier dodał, że jego resort przygotował programy pomocowe na kwoty przekraczające miliard złotych, które będę adresowane do branży turystycznej, a pośrednio wesprą społeczności tych gmin, w których turystyka odgrywa zasadniczą rolę.

Na pytanie, czy jednoosobowe firmy działające w branży turystycznej zostaną objęte Tarczą 6.0, wicepremier odpowiedział, że obejmuje je tarcza branżowa. Dodał, że wsparcie zostanie udzielone wszystkim firmom turystycznym, które ucierpiały.

Gowin mówił, że również środki, które zostaną przekazane samorządom górskim, w ogromnej mierze trafią do przedsiębiorców.

Jak dodał wicepremier, to nie są środki rządu, bo rząd nie ma własnych pieniędzy, to są środki pochodzące z podatków wszystkich Polaków, którzy w imię solidarności z gminami górskimi i branżami składają się na tę pomoc opiewającą łącznie od wiosny na kwotę ponad 150 mld zł.

– Liczymy, że przedstawiciele gmin górskich i branże, otrzymując dużą pomoc ze strony społeczeństwa, będą także kierowały się odpowiedzialnością w budowaniu wspólnoty – zaznaczył.

W poniedziałek Jarosław Gowin poinformował, że na wsparcie dla gmin położonych na terenach górskich rząd zamierza przeznaczyć ponad 700 mln zł. Wicepremier dodał, że górny limit dotacji dla jednej gminy wynosi 8 mln zł. Dodatkowo rząd zamierza refundować 80 proc. umorzenia podatków od nieruchomości.

źródło: PAP
foto: gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *