Gruzja na europejskiej ścieżce rozwoju

Salome Zurabiszwili, prezydent Gruzji oraz Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej
Salome Zurabiszwili, prezydent Gruzji oraz Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej
Salome Zurabiszwili, prezydent Gruzji oraz Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej

W gruzińskim Batumi odbyła się konferencja „The European Route of Georgia”, poświęcona 10. rocznicy założenia unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. To największa i najbardziej reprezentatywna konferencja odbywająca się w Batumi.

Wśród gości wydarzenia był między innymi Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. W swoim przemówieniu skomplementował Gruzję, chwaląc jej wolność, dumę i odwagę. Fragmenty przemówienia wygłosił po gruzińsku, czym zyskał sobie uznanie gruzińskich uczestników. Zwrócił uwagę, że Gruzję czeka świetlana przyszłość z wieloma możliwościami rozwoju.

W trakcie spotkania w dniach 10-11 lipca podpisane zostały umowy między Unią Europejską a Gruzją opiewające na niemalże 50 milionów euro. UE ma wspomóc Gruzję w reformie sektora bezpieczeństwa. Gruzja podpisała również umowy z Serbią, a także Węgrami – w tym drugim przypadku aż cztery!

Także Pierre Heilbronn, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju przedstawił optymistyczne perspektywy Gruzji. W zeszłym roku bank zainwestował w Gruzji rekordowe sumy w przeliczeniu na ponad miliard złotych. 90% tych inwestycji zostało skierowanych do sektora prywatnego.

Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej
Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej

W konferencji „The European Route of Georgia” i forum inwestycyjnym uczestniczył Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. Była to okazja do rozmów o przyszłej współpracy z uczestnikami konferencji z Gruzji, Ukrainy Białorusi, Armenii a nawet Japonii czy Chin. Natela Turnava, minister gospodarki Gruzji podczas spotkania z przedstawicielem WIG wyraziła zainteresowanie wymianą polskich doświadczeń gospodarczych z gruzińskimi partnerami.

Ważnym odnotowania jest fakt, że wszystkie oficjalne wystąpienia były w języku angielskim. Przedstawiciele Gruzji w osobach pani prezydent Salome Zurabiszwili, premiera Mamuki Bachtadze, marszałka Sejmu Archila Talakvadze, ministra spraw zagranicznych Mikheila Janelidze i premiera rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Tornikego Rizhvadze posługiwali się doskonale tym językiem.

(MT)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *