II Forum Rzeźby Mazurkas

Idea wydarzeń artystycznych pod nazwą Forum Humanum Mazurkas to już kilkadziesiąt edycji tego cyklu z udziałem największych gwiazd polskiej sceny operowej, baletowej, teatralnej i filmowej. Zakrojone na wielką skalę spotkania artystyczne każdorazowo przyciągają ok. 800 osobową widownię.

II Forum Rzeźby Mazurkas

Forum Humanum Mazurkas to także wernisaże sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej, z udziałem znakomitych artystów sztuk wizualnych. Forum Rzeźby Mazurkas to kolejne działania zainicjowane przez mecenasów sztuki Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza prezesów Grupy Mazurkas. Założeniem projektu jest cykliczność wystaw, których celem jest promocja twórczości polskich artystów oraz uwrażliwianie odbiorcy na ten rodzaj sztuki. Inauguracja cyklu miała miejsce we wrześniu 2017 r. Unikalna wystawa znakomitych prac znanych polskich rzeźbiarzy była artystycznym wydarzeniem ubiegłego roku. Spotkała się z niezwykle przychylnym odbiorem zarówno ze strony artystów jak i gości odwiedzających wystawę. I Forum Rzeźby, doczekało się drugiej edycji.

II Forum Rzeźby Mazurkas 2018 to kolejna wystawa rzeźby współczesnej. Eksponowane będą na niej prace piętnastu wybitnych, wielokrotnie nagradzanych i uznanych na świecie polskich rzeźbiarzy. Większość z tych artystów, po raz kolejny bierze udział, już w drugiej edycji naszego cyklu, pokazując swoje nowe realizacje. Do nich należą: Lili i Wiesław Fijałkowscy, Leon Gruzd, Dariusz Kowalski-KODAR, Teresa Pastuszka-Kowalska, Krzysztof Pawłowski i Ryszard Piotrowski. Do wydarzenia w tym roku dołączyli znakomici artyści ze średniego i starszego pokolenia: Domicella Bożekowska, Zbigniew Gos, Andrzej Kasten, Michał Leszczyński i Jerzy Kędziora. Pojawią się też przedstawiciele bardzo młodego pokolenia polskiego rzeźbiarstwa, utalentowani i odważni: Faustyna Makaruk, Gabriela Pawlicka, Teresa Ratułowska. Tegoroczna ekspozycja, zawierająca prace tych młodych artystów, pozwala optymistycznie spojrzeć na dalszy rozwój tej dziedziny sztuki oraz możliwości zastosowania nowych rozwiązań technologicznych w rzeźbiarstwie.

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory Każdy z artystów prezentujących swoje prace na naszej wystawie zasługuje na uznanie. Jednak „Balansujące” na linie rzeźby znakomitego artysty Jerzego Kędziory będą niewątpliwą atrakcją tej wystawy. Twórczość Jerzego Kędziory budzi podziw i szacunek zarówno w Polsce jak i na świecie. „Balansujące” na stałe zawisły nad Canale Grande w Wenecji, w Kopenhadze czy Amsterdamie, Dubaju, Tel – Aviwie i Nowym Jorku. Rzeźby mają swoich wielbicieli w Europie, Azji, Ameryce a nawet Emiratach Arabskich. Stały się hitem między innymi w takich miejscach jak: Monaco, Szwajcaria, Berlin, Londyn, Norymberga, Yorkshire czy Waszyngton. Są również rozpoznawalne w Polsce. Wśród najbardziej znanych znajdują się: rzeźba, którą można podziwiać w Bydgoszczy „Przechodzący przez rzekę” symbolizująca wejście Polski do Unii Europejskiej. „Balansujące” można zobaczyć także w pobliżu ul. Monte Casino w Sopocie.

Jerzy Kędziora reprezentuje specyficzny nurt, modny na świecie, rzeźby kinetycznej. Wizje artystyczne autora łączą się tu z wiedzą zakresu fizyki i inżynierii. Rzeźby mają konstrukcję wewnętrzną, skorupową z wyliczonym ośrodkiem ciężkości. Już samo ich umieszczenie ponad głowami widzów jest niesamowitym, budzącym wiele emocji rozwiązaniem. Rzeźb nie można sobie wyobrazić. By zrozumieć i odczuć ich magię trzeba osobiście się z nimi zetknąć. Prace działają na wyobraźnie nie tylko kształtem, kolorem patyny, ale i światłem. Dwanaście rzeźb „Balansujących” autora zostanie zaprezentowanych na II Forum Rzeźby Mazurkas. „Akrobata z krzesłem”, „Pieskie życie”, „Duo”, „Przechodzący”, „Osaczony”, „Z dyskiem” czy „Fałszywy Ton” to niektóre prace, które będą kołysały się na linach w przestrzeniach hotelu, centrum konferencyjnym i na wolnym powietrzu na terenie zielonym MCC Mazurkas.

Wierzymy, że prezentowane prace głęboko poruszą każdego odbiorcę, niezależnie od wrażliwości artystycznej, którą cały czas staramy się rozbudzać. Przyświeca nam bowiem idea kontaktu ze sztuką nie tylko w galerii, muzeum czy sali koncertowej, ale również w codziennej przestrzeni świata biznesu. Każdy nasz gość ma szansę zwiedzić niezwykłą, otwartą 24h galerię sztuki, w której zawsze prezentowane są prace wybitnych polskich artystów malarzy i rzeźbiarzy. Obecność wszystkich znanych rzeźbiarzy, prezentujących swoje prace podczas II Forum Rzeźby Mazurkas, potwierdza, że świat kultury i sztuki może łączyć się z biznesem, czerpiąc wzajemne korzyści, nie tylko materialne.

Wystawa odbędzie się dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu i staraniom mecenasów sztuki Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza prezesów Grupy Mazurkas, którzy namówili wszystkich artystów, a przede wszystkim Jerzego Kędziorę, na udostępnienie nam swoich prac od września 2018 r.

Oficjalne otwarcie wystawy planowane jest na 09 września. Wystawa będzie miała charakter otwarty. Kuratorem wystawy jest Janina Tuora, która odpowiada za wszystkie wernisaże malarskie odbywające się w ramach Forum Humanum Mazurkas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *