III Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Anna German

Anna German to fenomen polskiej piosenki, przeszło trzydzieści lat po jej śmierci ta muzyka jest wciąż słuchana, wciąż fascynuje i to nie tylko w Polsce. W Rosji jest chyba nawet bardziej popularna niż w Polsce i dotyczy to chyba nie tylko Rosji, ale i innych krajów dawnego Związku Radzieckiego. W Polsce przez moment odrobinę zapomniana, ale udało się jej pamięć ponownie ożywić, tam chyba nigdy popularna być nie przestała.

Ale to wciąż wymaga wysiłku, nic nie jest dane raz na zawsze i ten festiwal jest potrzebny. Na tle innych przedsięwzięć wyróżnia go to, że nie tylko w nazwie jest międzynarodowy. Zgodnie z założeniami ma się odbywać na przemian w Warszawie i Moskwie, stolicach krajów, gdzie Anna German była (i jest!) najpopularniejsza. Pierwsza edycja odbyła się w Warszawie, druga, która była wielkim sukcesem, w Moskwie, a w tym roku festiwal wraca znów do Warszawy. Organizatorzy liczą, że będzie on równie udanmy, jak zeszłoroczny i jesteśmy przekonani, że tak właśnie się stanie.

Teraz przed nami eliminacje. Młodzi wykonawcy w wieku od 18 do 28 lat, dla których może być to pierwszy krok do wielkiej kariery, mogą zgłaszać się jeszcze do 26 września. Eliminacje odbędą się 29 września w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Należy przygotować dwie piosenki z repertuaru Anny German, które, co jest uwagą raczej dla uczestników spoza Polski, można wykonać zarówno po polsku, jak i rosyjsku. Można też wystąpić z własnym zespołem, ale oceniany będzie tylko wokalista. Na stronie festiwalu chętni do wzięcia w nim udziału znajdą nieskomplikowany formularz, który wypełnia się online. Link do niego podajmy poniżej, może uda nam się kogoś zachęcić do wzięcia w nich udziału: formularz zgłoszeniowy.

A finał odbędzie się Teatrze Polskim 14 listopada. Oprócz uczestników wyłonionych podczas naszych krajowych eliminacji, wezmą w nim udział młodzi wokaliści z Rosji, Białorusi, a nawet z Chin. Zapowiada się wielka muzyczna uczta dla miłośników Anny German. I na co liczymy pewnie najbardziej, być może objawi się nowy muzyczny talent, może nawet na jej miarę?

Na pewno jednak festiwal nie zostanie niezauważony, swoim patronatem objęły go TVP1 oraz Program 1 Polskiego Radia. Na internetowej stronie radiowej Jedynki odnajdziemy poświęcony festiwalowi wywiad, jakiego udzieliła tej stacji Aldona Michalak z zarządu Ligi Kobiet Polskich (w tym roku liga jest głównym organizatorem festiwalu).

www.festiwalpiosenki.pl

festiwal-anna-german

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *