IN TOUCH, czyli Stare Juchy w Islandii

IN TOUCH w reżyserii Pawła Ziemilskiego

IN TOUCH w reżyserii Pawła Ziemilskiego

Pełnometrażowy dokument IN TOUCH w reżyserii Pawła Ziemilskiego otrzymał nominację do ORŁA 2020 Nagrody Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.

Jego tematem jest emigracja zarobkowa mieszkańców mazurskiej wsi Stare Juchy do Islandii. Blisko połowa z tysiąca żyjących tam wyemigrowało na tę wyspę. Pozostawili po sobie pustkę. Ci, którzy zostali w rodzimej miejscowości, kontakt z bliskimi utrzymują poprzez ulotną nić łączności internetowej m.in. dzięki Skype’owi.

Film uhonorowano Nagrodą Specjalną Jury 31.Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Jury podkreśliło wagę i znaczenie tematu we współczesnym świecie. Doceniono niekonwencjonalną nowatorską formę realizacji filmu. To ważne i przejmujące dzieło – podkreślono w werdykcie. Z kolei krytycy uczestniczący w Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie uznali, że „IN TOUCH” to zapowiedź narodzin nowej fali polskiego dokumentu.

Debiutancki obraz Pawła Ziemilskiego jest koprodukcją międzynarodową dofinansowaną przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, nad którą pieczę sprawowali Haukur Hrafnsson (Islandia) i Łukasz Długołęcki (Fundacja NUR).

Zwycięzców poznamy 2 marca podczas Ceremonii wręczenia Orłów 2020, transmitowanej „na żywo” w odkodowanym kanale Telewizji Canal+.

źródło: Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *