Edmund Fetting i Jeremi Przybora w jednym miejscu i tym samym czasie? To możliwe! Festiwal Fettinga imienia wybitnego aktora i muzyka, wykonawcy m.in. szlagieru „Deszcze niespokojne…”, cieszy się dużym zainteresowaniem twórców i widzów nie tylko z Polski. Podczas głównego punktu festiwalu – konkursu muzycznego, uczestnicy tegorocznej edycji wykonają utwory piosenkarza, poety i satyryka Jeremiego Przybory.
Gdzie i kiedy
12 listopada 2016 roku w Baranowie odbędzie się festiwal muzyczny imienia niezwykłego artysty, aktora, muzyka jazzowego Edmunda Fettinga. Głównym punktem programu, jak co roku, będzie konkurs na interpretację utworu. Coroczną tradycją jest zaproszenie zarówno amatorów jak i profesjonalistów do interpretacji tekstów znanych muzyków i autorów związanych z Baranowem. W tegorocznej edycji uczestnicy wykonają utwory piosenkarza i satyryka, współtwórcy „Kabaretu Starszych Panów”, Jeremiego Przybory. Konkurs ma formę otwartą, a sami artyści zostaną poddani ocenie nie tylko publiczności, ale także profesjonalnego jury, w skład którego wejdzie m.in. zwycięzca programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, aktor i piosenkarz Marek Kaliszuk. Festiwal poprowadzi lubiana dziennikarka radiowa i telewizyjna, Maria Szabłowska. Swój minirecital zaprezentuje ubiegłoroczna zwyciężczyni Festiwalu Fettinga, Weronika Korthals. Zaś muzyczną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Halina Frąckowiak.
Jeden z dwóch Starszych Panów
Jeremi Przybora najbardziej znany jest jako autor tekstów i współtwórca przełomowego w jego dotychczasowej karierze, „Kabaretu Starszych Panów”. Wraz z Jerzym Wasowskim w latach 50. i 60. do swojego autorskiego programu zapraszał takich artystów jak: Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka. Program cieszył się ogromną popularnością a sam Przybora został dzięki niemu zapamiętany jako wyjątkowy dżentelmen, któremu nieobce są elegancja i dobre maniery.
Przybora przed wojną pracował jako spiker w Polskim Radiu. I jak sam mówił, w uzyskaniu tej pracy pomogła mu „wyniesiona z domu nienaganna polszczyzna, znajomość angielskiego i francuskiego”. W latach powojennych pisał teksty do Radiowego Teatrzyku „Eterek”, będącego „najszerszym uśmiechem radia czasów stalinowskich”. Dla artysty program był „chęcią ucieczki od tej przeraźliwej nudy i szarości”. Wisława Szymborska mówiła o nim: „Przybora – mistrzowskie połączenie piosenki lirycznej i żartobliwej. Mistrzostwo polega na tym, że nie widać szwów”. Owo mistrzostwo szczególnie przejawiało się w tekstach jego licznych słuchowisk i piosenek, m.in. „Bo we mnie jest seks” czy „Wesołe jest życie staruszka”.
Idea
Nie bez powodu na miejsce organizacji Festiwalu wybrano Baranów. W czasie wojny oraz kilka lat po jej zakończeniu Edmund Fetting mieszkał na plebanii baranowskiej parafii, w której posługę kapłańską pełnił jego wujek. Tam, jako mentor i przyjaciel młodzieży organizował spotkania poetyckie, wieczorki muzyczne czy wycieczki rowerowe. Ze spotkań tych zrodził się pomysł utworzenia teatru. W ramach festiwalu dla uhonorowania dorobku aktorskiego Fettinga, organizowane są corocznie warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.
Celem Festiwalu jest rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni oraz doskonalenie umiejętności artystycznych. Konkurs muzyczny wspiera twórców w wyjściu ze swymi talentami ku szerszej publice i zaprezentowaniu własnych, współczesnych adaptacji utworów Jeremiego Przybory. Jednocześnie Festiwal przybliża i promuje dorobek artystyczny i sylwetkę Edmunda Fettinga.
Zapraszamy wszystkich miłośników niebanalnych dźwięków na muzyczne święto już 12 listopada 2016 roku o godz. 17:00 do kościoła św. Józefa w Baranowie.
Więcej: www.fettingfestiwal.org oraz www.facebook.com/Fetting.Festiwal