
W dniach 30.04.-4.05.2025 roku w Krośnie rozegrano XXV Górskie Zawody Balonowe, Przedmistrzostwa Świata, które były testem przed XXVI Balonowymi Mistrzostwami Świata, zaplanowanymi na 18-25.09.2026 roku. Zawodnicy mogli się zapoznać z warunkami latania w górskim terenie Podkarpacia, a organizatorzy zmierzyć z czekającymi wyzwaniami.
Genezę zawodów i starania o przyznanie przez FAI zorganizowania Balonowych Mistrzostw Świata Seniorów w 2026 roku w Krośnie opisałam w artykule „Światowy sprawdzian w Krośnie”.
Na majówkę 2025 do Krosna przyjechało 60 załóg balonowych z czternastu krajów: Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Brazyli, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch; 49 pilotów rywalizowało w zawodach, a 11 latało nad miastem dla publiczności i woziło pasażerów.
W środę 30 kwietnia rano zawodnicy wykonali lot treningowy PDG – Pilot Declared Goal. Wieczorem po odprawie generalnej załogi balonowe przejechały przez miasto barwną kolumną z odpalonymi palnikami koszy balonowych w otwartych przyczepach, z lotniska na stadion MOSiR, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia. Organizatorzy z prezydentem miasta na czele powitali uczestników zawodów i przedstawili ich publiczności. Przy blasku ognia, powiewających flagach narodowych, podświetlonych dwóch balonach fiestowych na murawie, konwój baloniarzy okrążył kilkakrotnie stadion.
W czwartek 1 maja rano rozpoczęła się rywalizacja zawodników. Wiatr wiał z kierunku północno zachodniego i zachodniego. Start był indywidualny z terenów na północny zachód od Krosna. Zawodnicy mieli do rozegrania pięć konkurencji: 1. Fly In, 2. i 3. Hestination Waltz, 4. Land Run, 5. Fly On. Szczególnie ciekawa była czwarta Land Run. Na lotnisku Krosno EPKR wyłożono trzy krzyże. Zawodnicy próbowali osiągnąć największy obszar trójkąta wytyczonego przez nie w maksymalnym czasie do 30 minut. Walka o zajęcie przestrzeni była bardzo interesująca dla obserwatorów. Pochód barwnych aerostatów nad lotniskiem zainaugurował Górskie Zawody Balonowe 2025.
Fiesta wystartowała z Dobieszyna, tak by przelecieć nad Krosnem nieco na południe od zawodników. W załodze Klubu Sportów Balonowych z Wrocławia poleciałam balonem „Balcerzak” (o pojemności 2150 m³) razem z pilotem Robertem Helakiem i Wiesławem Bogusem z załogi. Henryk Marczak nawigował z ziemi, podążając za nami samochodem z przyczepą. Wystartowaliśmy o 6:00 przy wietrze o prędkości 3 m/s. Lecąc na średniej wysokości 300 m widzieliśmy zmagania zawodników w balonach prześwietlonych wschodzącym słońcem. Po godzinnym locie wylądowaliśmy w Krośnie.
Ten lot był także początkiem nowego etapu w życiu jednego z pilotów fiesty. Kacper Pudło z Krosna podczas tego lotu zaręczył się z Anią w balonie „Stalowa Wola”.
Około 15:00 dwa kosze balonowe wystawione zostały na lotnisku, a piloci Mikołaj Gomółka i Tomasz Sionkowski opowiadali widzom o specyfice latania balonem.
Po południu wyznaczono dwie konkurencje: 6. Fly In, 7. 3D Shape Task. Balony przeleciały nad Rynkiem w Krośnie.
Popołudniowy lot „Balcerzaka” z okolic Odrzykonia (start o18:10), pilotowanego przez Roberta Helaka wspierały Siły Powietrzne, a dokładnie meteorolog ppor. Katarzyna Jędrowska z DSP. Dla Kasi to był pierwszy lot balonem, w którym nie tylko podziwiała Podkarpacie z lotu ptaka, ale sprawdziła się w pracy załogi pomagając postawić powłokę balonu, przy porywach wiatru i po 50-minutowym locie położyć ją po lądowaniu w Krośnie, już przy spokojnym wietrze około 2,5 m/s.
Wieczorem, bogaty w występy artystyczne piknik na lotnisku w Krośnie zakończył się nocnym pokazem podświetlonych balonów.
W piątek 2 maja rano dyrektor sportowy wyznaczył pięć konkurencji: 8. Fly In, 9. Minimum Distance Double Drop, 10. Watership Down, 11. Hestination Waltz, 12. Fly On. Wiatr był zmienny, załogi udały się na kolejną odprawę przedlotową na granicę Krosna w okolicy Krościenka Wyżnego. Po analizie warunków meteorologicznych piloci wystartowali z okolic Odrzykonia lecąc nad krośnieński rynek, nad cele przy krzyżu papieskim oraz na lotnisku. Tam w 10. konkurencji „zatopiony” został balon „lis”, którym była „Stalowa Wola” pilotowana przez Kacpra Pudło. Zawodnicy mieli za zadanie dolecieć jak najbliżej miejsca lądowania „lisa”.
Fiesta wystartowała o 6:10 w Łężanach obok boiska. Nad snującymi się nad ziemią mgłami ujrzeliśmy nadlatujące balony zawodników. Tym razem w „Balcerzaku” z pilotem leciał Henryk, a Wiesław pełnił funkcję kierowcy. Wiatr wiał ze wschodu z prędkością 2,5 m/s, powyżej 600 m odkręcał w prawo. Przelecieliśmy nad wydawałoby się śpiącym miastem, ale z okien i ogródków pozdrawiali nas mieszkańcy. Minęliśmy stadion skąpany w słońcu nie dowierzając, że w środę pomieścił tak licznych gości na ceremonii otwarcia. Po pięknym widokowo, długim locie wylądowaliśmy o 7:30 na łące w miejscowości Jaszczew.
Po południu nasilił się wiatr. Wyznaczono tylko jedną konkurencję: 13. Hestination Waltz nad lotniskiem.
Fiesta wystartowała z miejscowości Zręcin. Święto flagi zostało uczczone przez lotników balonowych – balon „Konesso” pilotowany przez Mikołaja Gomółkę wystartował z biało czerwoną flagą. Tym razem pilot „Balcerzaka” zabrał do kosza Marka, mieszkańca Krosna. Wystartowali o 18:10 przy wietrze 4,5 m/s z kierunku południowo wschodniego. Lecieli na wysokości 750 m i po półgodzinnym locie wylądowali w Bratkówce nad Wisłokiem, przy wzmagającym się wietrze, na leżąco, ale cali i uśmiechnięci.
Wieczorem z uwagi na nasilający się porywisty wiatr odbył się tylko pokaz ogni z palników koszy balonów fiestowych, salwy ognia podgrzały atmosferę zgromadzonych na lotnisku gości.
Rekreacja w Święto Konstytucji
Z powodu zbyt silnego, porywistego wiatru 3 maja loty odwołano. Uczestnicy zawodów mieli okazję wykorzystać turystyczne walory Podkarpacia. W Krośnie zachęcało do zwiedzania Muzeum Podkarpackie z największą w Polsce kolekcją lamp naftowych, Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie można obejrzeć proces produkcji szklanych wyrobów.
W okolicy warto było odwiedzić punkt widokowy Krośnieńska Korona Górska Przymiarki ze wspaniałą panoramą. Zamek Kamieniec w Odrzykoniu przyciągał bogatą historią i epizodem sporu szlachty uwiecznionym w komediowym zwierciadle „Zemsty” Aleksandra Fredry.
Ponad 170-letnia Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce zachęca do spaceru po lesie szlakiem zachowanych obiektów techniki wydobywczej i do wspomnienia postaci Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej, a później dyrektora kopalni.
W Muzeum Historycznym w Dukli, położonej strategicznie na skrzyżowaniu szlaków handlowych można się zadumać nad historycznymi meandrami – w Dukli miała miejsce Operacja Karpacko-Dukielska 1944 – największa bitwa górska II wojny światowej.
Na osłodę w Korczynie można odwiedzić Fabrykę i Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier, skosztować wybornych wyrobów i zrobić zakupy do domu.
Podsumowanie testu
Ogółem rozegrano 13 konkurencji, w 4 lotach (na 6 planowanych). W zawodach zwyciężył Belg David Spildooren balonem „Ballons chaize” z wizerunkiem jaskółki, drugie miejsce zajął Brazylijczyk Fabio Passos – „Brasileirinho”, trzecie: Amerykanin Rhett Heartsill – „Silver Star”.
Wyniki – pierwsza dziesiątka – z trzema Polakami
- David Spildooren – Belgia – 10101 pkt.
- Fabio Passos – Brazylia – 9568 pkt.
- Rhett Heartsill – USA – 9111 pkt.
- Arkadiusz Sionkowski – Polska – 9006 pkt.
- Johnny Petrehn – USA – 8990 pkt.
- Matthew Scaife – Australia – 8867 pkt.
- Joe Heartsill – USA – 8676 pkt.
- Mateusz Rękas – Polska – 8507 pkt.
- Arkadiusz Iwański – Polska – 8449 pkt.
- Ignas Kazlauskas – Litwa – 8438 pkt.
Sklasyfikowano 49 zawodników. Miejsca pozostałych Polaków: 11. Damian Nyczka – 8401, 12. Kacper Borkowski – 8173, 13. Tomasz Filus – 8151, 16. Wojciech Nowakowski – 7618, 22. Zbigniew Jagodzik – 6940, 24. Bartosz Nowakowski – 6882, 26. Łukasz Goławski – 6748, 30. Witold Filus – 6348, 35. Piotr Grajek – 6046, 37. Denis Dawidziuk – 5873, 39. Roman Bauta – 5462, 41. Paweł Soból – 4985, 46. Przemysław Mościcki – 3912.
Kacper Borkowski balonem „Smyk” zwyciężył 8 konkurencję, podczas której rozegrano Memoriał im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej – inicjatorki organizacji zawodów balonowych w Krośnie, natomiast Mateusz Rękas balonem „Roleski eXtreme” zwyciężył w 12 konkurencję, w której rozegrano Memoriał im. gen. pil. Jerzego Piłata – dowódcy 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej samolotu CASA C-295M.
Zawody były trudne, konkurencje bardzo wymagające. Dyrektor sportowy Claude Weber z Luksemburga zaserwował pilotom prawdziwą próbę sił. Dyrektor sportowy tak podsumował zawody: „To była doskonała impreza, przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw Świata poszły bardzo dobrze. Organizatorzy w Krośnie mają duże doświadczenie w organizowaniu świetnych imprez i pokazali to w tym roku. Wszystko jest dobrze zorganizowane i przygotowane na przyjazd ponad stu najlepszych pilotów świata na Mistrzostwa Świata w przyszłym roku. Jest bardzo gościnnie, to ładne miejsce, świetnie się tu lata, mamy wszystko, czego potrzebujemy do organizacji zawodów, ludzie są bardzo przyjaźni i bardzo pozytywni”.
Piloci chwalili warunki do latania i walory rekreacyjne Podkarpacia, chętnie tu wrócą.
Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej przy wsparciu Prezydenta Miasta Krosno Piotra Przytockiego, Aeroklubu Podkarpackiego Szkoły Lotniczej, Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Lotniska Krosno Sp. z o.o. i licznych sponsorów. Sztabowi organizatorów pomagało wielu wolontariuszy, a ciesząca się imprezą balonową publiczność stworzyła gościnną atmosferę, doceniając atrakcje w strefie rekreacyjnej, koncerty i dodatkowe pokazy – m.in. ok. 100 lotów szybowcowych na uwięzi.
Krosno Miasto Szkła i organizatorzy nie zawiedli zaufania Komisja Balonowej FAI i z dumą mogą zaprosić na XXVI Balonowe Mistrzostwach Świata we wrześniu 2026 r.
Tekst i zdjęcia: Ewa Daszewska „Balonowa Gorączka” Alledit.pl
Zdjęcia lotnicze umożliwił Klub Sportów Balonowych we Wrocławiu
