Jerzy B. Wójcik wicenaczelnym „Gazety Wyborczej”. To decyzja Adama Michnika

Jerzy B. Wójcik
Jerzy B. Wójcik
Jerzy B. Wójcik w „Gazecie Wyborczej” pracuje od 28 lat. Fot. printscreen/https://www.youtube.com/watch?v=ETaGuowlboI

Decyzją Adama Michnika i kierownictwa redakcji zwolniony przez zarząd Agory dyrektor wydawniczy Jerzy B. Wójcik został powołany na zastępcę redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu Wójcika ogłosił we wtorek prezes zarządu Bartosz Hojka. Odbyło się też spotkanie kierownictwa redakcji „Gazety Wyborczej” z zespołem, podczas którego podano, że powodem zwolnienia Jerzego Wójcika przez zarząd Agory miały być niepotwierdzone zarzuty o mobbing, które postawił byłej członkini zarządu Agnieszce Sadowskiej. Więcej na ten temat czytaj tutaj>>

W środę redakcja „Gazety Wyborczej” wydała oświadczenie pt. „Będziemy bronić dobra, które należy do czytelników”, opublikowane na stronie Wyborcza.pl, w którym oświadczono, że decyzja zarządu Agory p zwolnieniu Wójcika została podjęta z naruszeniem prawa, więc jest nieskuteczna. „Jego rzekome zwolnienie dyscyplinarne zostało przeprowadzone w sposób nie tylko urągający kulturze osobistej i korporacyjnej, ale też z rażącym naruszeniem prawa, które rodzi zresztą poważne konsekwencje dla spółki i Bartosza Hojki. W związku z czym uznajemy je za niebyłe” – napisała redakcja. „Pomimo tych podwójnie trudnych okoliczności będziemy bronić »Wyborczej« jako dobra, które należy do czytelników – to dla nich pracuje i nadal będzie pracował nasz zespół, z Jerzym Wójcikiem włącznie” – dodano.

Bronimy i będziemy bronić „Gazety Wyborczej”

W czwartkowej „Gazecie Wyborczej” na drugiej ukazał się natomiast tekst „Bronimy i będziemy bronić „Gazety Wyborczej””. Adam Michnik i Jarosław Kurski piszą w nim: „Pytamy więc publicznie ten Zarząd /…/ czy to Wasza zajadła mściwość, głupota czy błąd? Pytamy też naszą „matkę założycielkę”, właścicielkę złotej akcji Helenę łuczywo. Jest to pytanie bolesne dla zespołu i kierownictwa redakcji: Dlaczego na to wszystko pozwalasz? Heleno, godzisz się na powolne niszczenie także dzieła swojego życia? Czy naprawdę uważasz, że o los „Wyborczej” lepiej zadba korporacja niż sam zespół „Gazety Wyborczej”?”

„Zwolnienie dyscyplinarne naszego wydawcy zostało wręczone z naruszeniem prawa pracy i jest nieskuteczne. Redaktor naczelny Adam Michnik powołał dziś Jerzego Wójcika na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego ds. rozwoju. Kwestionowanie tego faktu przez spółkę Agora i uniemożliwianie mu wykonywania powierzonych obowiązków potraktujemy jako kolejną napaść Zarzadu na niezależność redakcji” – napisano, komentując zwolnienie Wójcika.

Tekst kończy się oświadczeniem: „Jedyne, co ludzie z Zarządu mogliby zrobić, to nie wtrącać się, wydzielić „Wyborczą” w osobną spółkę albo odejść. Nie robią ani pierwszego, ani drugiego, ani trzeciego. Oświadczamy więc: kierownictwo „Gazety Wyborczej” całkowicie utraciło do Zarządu Agory zaufanie i składa wobec niego wotum nieufności”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *