Józef Brandt 1841–1915 w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Wystawa monograficzna Józefa Brandta jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojoną prezentacją dorobku artysty. Obejmuje około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel, studiów i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza. Ekspozycję wzbogacają dwie gromadzone przez Branta kolekcje: zamawianych, a także wykonywanych przez niego samego fotografii oraz zbiór militariów, przedmiotów sztuki zdobniczej i instrumentów.

Józef Brandt, najbardziej znany przedstawiciel polskiej kolonii artystycznej w Monachium, był najlepszym odtwórcą anegdotycznych epizodów z historii polskich wojen kresowych. Sceny obrazowane przez malarza wywołują skojarzenia z literackimi obrazami z Trylogii Sienkiewicza. Podobnie jak pisarz Brandt tworzył „ku pokrzepieniu serc” z rozmachem „po malarsku” idealizując tradycję rycerską.

Ekspozycję otwiera zbiór obrazów olejnych z lat 70. i początku 80. XIX w., najlepszego okresu w malarskiej twórczości artysty. Były to także najbardziej owocne lata całego monachijskiego środowiska polskich artystów, z centralną w nim pozycją i rolą Branda.

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *