JUTRO W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM Macron o przyszłości UE, ograniczenie emisji CO2, efektywność energetyczna budynków, recykling

Prezydent Republiki Francuskiej, Emmanuel Macron, będzie czwartym europejskim przywódcą, który zabierze głos podczas debaty plenarnej na temat przyszłości Unii. Posiedzenie, z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, zaplanowano na wtorek o godzinie 10.00. Emmanuel Macron był ministrem gospodarki, przemysłu i cyfryzacji od sierpnia 2014 do sierpnia 2016. Jako założyciel w kwietniu 2016 ruchu „En Marche!”, wygrał wybory prezydenckie. Macron został wybrany ósmym prezydentem piątej Republiki Francuskiej 7 maja 2017 r.

Będzie to czwarta z serii debat między szefami państw i rządów UE a posłami do Parlamentu Europejskiego na temat przyszłości Unii Europejskiej. Wcześniej głos w tej sprawie zabrali: premier Irlandii Leo Varadkar (17 stycznia), premier Chorwacji Andrej Plenković (6 lutego) i premier Portugalii António Costa (14 marca).

Debatę można oglądać na żywo EP Live lub na EbS+

Pozostałe tematy

Do 2030 roku emisje CO2 pochodzące z transportu, rolnictwa, budynków i odpadów muszą zostać zmniejszone o 30 %, a lasy wycinane w UE trzeba będzie zastąpić odpowiednią ilością nowych drzew – takie cele ustala projekt przepisów, który posłowie poddadzą jutro pod głosowanie.

Parlament zagłosuje też nad nowymi przepisami zapewniającymi maksymalną efektywność energetyczną budynków na terenie UE, do 2050 roku. Zgodnie z nowymi przepisami państwa członkowskie zobowiązane będą do stworzenia długoterminowych strategii narodowych, wspierających renowacje zarówno budynków mieszkalnych i jak i tych służących innym celom.

Na sesji plenarnej zostanie też omówiony projekt przepisów o gospodarce o obiegu zamknietym, który przewiduje, że odsetek odpadów komunalnych przeznaczonych do recyklingu wzrośnie z obecnych 44% do 55% do 2025 roku. Projekt zostanie poddany pod głosowanie w środę.

Więcej o programie sesji plenarnej:
http://www.europarl.europa.eu/pdfs/news/expert/newsletter/20180403NEW00807/20180403NEW00807_pl.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *