RPO prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące pozostawienia w starym standardzie naziemnym multipleksu z kanałami TVP.
Pod koniec marca szef MSWiA złożył wniosek i uzyskał uzyskał zgodę prezesa UKE na pozostawienie trzeciego multipleksu z kanałami TVP w starym standardzie maksymalnie do końca 2023 roku. Stało się to tuż przed rozpoczęciem procesu zmiany standardu naziemnego dla czołowych multipleksów ogólnopolskich. W efekcie widzowie, którzy nie wymienili starszych dekoderów i telewizorów, mogą oglądać np. TVP 1 i TVP 2, ale nie mają dostępu m.in. do Polsatu i TVN. „Skutki decyzji dotknęły ok. 2,5 mln osób, które pozbawiono wolności pozyskiwania informacji za pośrednictwem telewizji innej niż publiczna” – argumentuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi prezesa UKE o wyjaśnienia.
Odpowiedź UKE
W odpowiedzi prezes UKE Jacek Oko powołał się m.in. na uzasadnienie szefa MSWiA, który podał, że TVP 1, TVP 3 czy TVP Info „stanowią istotny instrument służący przeciwdziałaniu dezinformacji ze strony Rosji”, więc „pozbawienie znacznej części społeczeństwa możliwości odbioru tych programów, wobec obecnej napiętej sytuacji międzynarodowej, mogło mieć negatywne skutki z punktu widzenia bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Prezes UKE wziął pod uwagę również fakt, że w zasięgu multipleksu trzeciego realizowany jest Regionalny System Ostrzegania (poprzez telegazetę i na platformie hybrydowej).
W związku z tym, że w piśmie skierowanym do RPO prezes UKE zaznaczył, że decyzję o pozostawieniu w starym standardzie multipleksu z kanałami TVP uzgadniał z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Marcin Wiącek poprosił o wyjaśnienia także KRRiT.
W tym wypadku Rzecznik chce w szczególności poznać „motywy rekomendacji przewodniczącego KRRiT dla wydania decyzji przez prezesa UKE”. Podkreślił, że decyzję prezesa UKE trzeba rozpatrywać m.in. przez pryzmat konstytucyjnego prawa do informacji oraz zasady pluralizmu mediów.