Kanały TVP z nowym standardem naziemnej emisji w zachodniej Polsce

TVP
TVP
Fot. Wikipedia

W nocy z czwartku na piątek doszło do zmiany standardu MUX-3 w Zachodniej Polsce.

Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC jest dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

W nocy z 18 na 19 grudnia rozpocznie się drugi etap przełączeń, który obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie. Zmiana nie dotyczy widzów z telewizją kablową, satelitarną, IPTV czy korzystających z usług streamingowych.

W efekcie widzowie ze starymi odbiornikami stracili dostęp do głównych stacji TVP, jak TVP 1 i TVP 2. Aby je nadal odbierać, muszą wymienić sprzęt. Według danych Krajowego Instytutu Mediów nieprzygotowanych na nowy standard jest nadal 266 tys. gospodarstw domowych. To 6,6 proc. ogółu gospodarstw odbierających wyłącznie sygnał naziemnej telewizji i 1,8 proc. gospodarstw domowych w Polsce (stan na październik, badanie na próbie 4524 gospodarstw w formie wywiadów bezpośrednich).

Na MUX 3 nadają obecnie TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. W wysokiej rozdzielczości dostępne są na nim TVP 1, TVP 2, TVP Info i TVP Sport. Zmiana technologii nadawania umożliwi widzom odbieranie kanałów TVP w lepszej jakości – TVP Historia i TVP 3 przejdą na standard HD (19 grudnia).

Czasowo TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX 3, jak i na MUX 6 (też w dyspozycji TVP, nadaje już w DVB-T2/HEVC). Będzie to dotyczyło: TVP 1, TVP 2, TVP Info – od 15 grudnia do 12 stycznia oraz TVP ABC i TVP Kultura – od 19 grudnia do 12 stycznia (docelowo będą na MUX 3). Ponadto TVP Polonia, Alfa TVP oraz Biełsat TV będą tymczasowo niedostępne naziemnie w trakcie 29-dniowego okresu przejściowego, tj. od 15 grudnia do 12 stycznia. Pozostaną u operatorów płatnej telewizji i w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *