Kaplica Sykstyńska w Warszawie

Kaplica Sykstyńska w Warszawie

Kaplica Sykstyńska w Warszawie

Spuściznę Sykstusa IV do 14 kwietnia 2024 r. można zobaczyć w stolicy Polski. Kilka metrów od stadionu narodowego znajduje się immersyjna wystawa, połączona z projekcją filmową na temat dzieł znajdujących się w Watykanie.

Wystawa Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo składa się z trzech części dostępnych dla zwiedzających. W Sali pierwszej znajduje się historia Renesansu, która opowiada o ówczesnych artystach oraz kopie rzeźb Michała Anioła: „Dawid” oraz „Pieta”. W tym pomieszczeniu znajdziemy również historyczne opisy i chronologię powstawiania Kaplicy.

W Sali Kinowej czeka na nas projekcja filmu, ukazująca detale fresków na ekranie o szerokości 19 metrów! Wysoka rozdzielczość sprawia, że widzowie są w stanie zobaczyć z dokładnością to co kryją ściany i wysokie sufity Kaplicy. Podczas filmu poza pięknymi widokami, możemy słyszeć narrację, opowiadającą o ciekawostkach budowli. Z kolei w Sali trzeciej czeka na wszystkich tzw. „Kaplica Immersyjna”. Za pomocą nowoczesnych technologii każdy z uczestników wystawy może wejść do środka dziedzictwa Watykanu. Dzięki współpracy z historykami sztuki i muzealnikami oraz fotografami, dostępna jest doskonała widoczność dzieł z Kaplicy. Takie współprace pokazują jak środowiska sztuki ważne jest dotarcie do każdego zainteresowanego. Niemniej jednak ta sala jednak jest dość wymagająca, jeśli chodzi o uczestnictwo. Wszystkie ściany oraz sufit są pokryte projekcją zdjęciową, co sprawia, że oglądanie wszystkiego na raz jest problematyczne.

Kaplica Sykstyńska w Warszawie

Nie zmienia to faktu, że dzięki takiemu pokazywaniu sztuki, jesteśmy w stanie się w niej zanurzyć. Co więcej z każdym kolejnym rokiem w Warszawie pokazy multi-sensoryczne i immersyjne cieszą się co raz większą popularnością, poza Wystawą Kaplicy Sykstyńskiej. Dziedzictwo równolegle odbywa się immersyjna wystawa Fridy w Norblinie – ART BOX EXPERIENCE. Technologiczne substytuty realnego zwiedzania instytucji kultury sprawiają, że osoby, które nie mogą wyjechać zagranicę, są w stanie uczestniczyć w świecie sztuki. Immersyjne wystawy nie zapewnią tych samych odczuć co osobiste spotkanie z oryginałami, ale są w stanie wprowadzić nas na początek drogi związanej z artyzmem.

Między innymi ferie zimowe sprzyjają na rozpoczęcie tej drogi. Podczas ferii wszystkie bilety można nabyć w kasie biletowej za 65 zł – zarówno bilet ulgowy jak i normalny. Dlatego spędzając ferie w mieście warto wybrać czas związany ze sztuką. Dogodna lokalizacja wystawy przy stadionie PGE sprzyja porównaniu preferowanego stylu kontaktu ze sztuką. Jadąc z centrum Warszawy, po drodze będziemy mijać Muzeum Narodowe w Warszawie. Obecnie w MNW trwają wystawy tymczasowe „Arkadia” i „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu”, a galerie stałe, stale zapraszają do odwiedzin. Aktywne ferie ze sztuką, wprawią nas nie tylko w lepsze samopoczucie, ale i poszerzą naszą wiedzę i perspektywę.

Julia Mielczarek

Kaplica Sykstyńska w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *