Kara dla TVN za reportaż o Janie Pawle II

Franciszkańska 3
Franciszkańska 3
Fot. Unsplash

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nałożył karę w wysokości 550 tys. złotych na TVN za reportaż Marcina Gutowskiego dotyczący Jana Pawła II i pedofilii.

Decyzja ta, jeśli zostanie utrzymana przez sąd, stanowiłaby najwyższą prawomocną karę dla tego nadawcy. Ekspertyzy krytyczne przygotowane na zlecenie KRRiT wskazują na nieprawidłowości w materiale Gutowskiego, opartym na donosach Służby Bezpieczeństwa z okresu PRL. Zarzucano brak rzetelności, niewłaściwe powiązania wydarzeń oraz naruszenie prawa i dobrego obyczaju, szczególnie w kontekście uczuć religijnych. KRRiT podkreśliła, że wolność mediów ma swoje granice, a dziennikarze działają w określonych ramach prawnych.

Decyzja o nałożeniu grzywny nie jest prawomocna, TVN zapowiedział odwołanie się do sądu, twierdząc, że kara narusza wolność mediów i jest próbą wprowadzenia cenzury. Redaktor naczelny TVN24 i „Faktów” podkreślił, że grzywna stanowi zagrożenie dla prawa widzów do informacji.

Autor reportażu, Marcin Gutowski, nie uczestniczy w dyskusji na temat swojego dzieła, podkreślając, że jego decyzja wynika z chęci uniknięcia manipulacji i utrzymania niezmiennej prawdy, jaką przedstawił w reportażu „Franciszkańska 3”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *