Klejnot Zatoki Pagasyjskiej

Mityczne tło Zatoki Pagasyjskiej rozpala wyobraźnię zwiedzającego. Położona jest w Magnezji, krainie, która występuje w najbardziej niezwykłych opowieściach mitologii greckiej.

Protoplastą jej ludów był Magnez, syn Zeusa i Aeolus, uważa się też, że kraina jest miejscem narodzin Centaurów, pół ludzi, pół koni, wywodzących się ze związku Nephele i Ixion. Asklepios i Achilles byli m.in. uczniami Centaura Chirona. Słynna wyprawa Argonautów, jeden z największych eposów w greckim cyklu mitologicznym, wyruszyła właśnie z Zatoki Pagasetic.

Sercem zatoki jest Volos, jedno z najpiękniejszych miast Grecji. Bogactwo regionu i jego długa historia odcisnęły piętno na architekturze miasta, która emanuje dostojnością i wielkością. Liczne rezydencje, hale miejskie, muzeum, obiekty przemysłowe z początku XX wieku i wspaniałe kościoły sprawiają, że zwiedzanie Volos jest naprawdę wyjątkowe.

Morze tworzy tu cudowne wybrzeże z malowniczymi małymi restauracjami i słynną tsipouradiką, nazwaną tak na cześć tsipouro, tradycyjnego trunku tego regionu.

Pierwszy spacer

Podążaj brukowaną Aleją Argonautów, wzdłuż wybrzeża i idź aż do portu po jego zachodniej stronie, tak jak lubią to robić miejscowi, gdy mają ochotę na romantyczny spacer z przepięknym widokiem na otwarte morze. Bez wątpienia jest to najokazalszy zakątek miasta, ozdobiony nie tylko łodziami rybackimi i jachtami, ale także dokładną imitacją antycznego statku Argo. Powstała na podstawie starożytnych opisów replika to prawdziwe arcydzieło sztuki szkutniczej, które z pewnością rozbudzi wyobraźnię wszystkich miłośników historii i przygody.

Trasy i ślady

Zabytki w Volos są bardzo liczne, miasto ma wspaniałą historię pracy i przemysłu.

W XIX wieku swoje fabryki miały tu duże firmy europejskie. Było to centrum nowości i innowacji architektonicznych. Historia ta odcisnęła swoje piętno na całym mieście w postaci wspaniałych budowli. Populacja uchodźców z Azji Mniejszej, która zaczęła napływać od 1923 roku, ukształtowała wygląd miasta, tworząc dużą dzielnicę Nea Ionia. Rezydencje miejskie w centrum miasta, w kierunku portu i dworca kolejowego oraz dzielnice robotnicze w okolicy, tworzyły bardzo urokliwe ramy mieszkalne. Dzisiejsze miasto rozprzestrzeniło się wzdłuż wybrzeża, obejmując stare kurorty, takie jak Agria na wschodzie i Soros na zachodzie.

Fragment miasta ujęty w ramy ulic Iasonos, Dimitriados i Ermou tworzy tętniącą życiem część śródmieścia, gdzie serce miasta bije dzień i noc, częściowo dzięki studentom Uniwersytetu w Tesalii.

Dla tych, którzy nie lubią spacerów, dostępna jest sieć ścieżek rowerowych o szerokości 10 km i tysiące rowerów, które zapewniają zdrowy i ekologiczny środek transportu.

 

Nie przegap:

  • Zamek Volos, w dzisiejszej dzielnicy Palii, w zachodniej części miasta. Był to wielki ośrodek stoczniowy, w którym budowano galery, kontynuując wielką morską tradycję Magnezji.
  • Duży park Agios Konstantinos, położony przy brzegu uroczy zakątek miasta. Został założony w 1920 roku przez architekta N. Kitsikisa i zapewnia rekreację i powiew chłodnego powietrza zarówno mieszkańcom, jak i gościom.
  • Kino Achileio, miejsce żywej kultury, otwarte od 1925 roku do dnia dzisiejszego. Zostało zbudowane według planów opracowanych przez architekta K. Argyrisa.
  • Kościół Agioi Konstantinos i Eleni górujący nad nabrzeżem w Volos. Jest to misterne dzieło architektoniczne, zaprojektowane i zbudowane przez wielkiego architekta A. Zachosa. Od czasu budowy w 1936 roku kościół jest punktem odniesienia w mieście.
  • Agia Triada, obok szpitala Achillopouleio w Volos, mała perełka w stylu bizantyjskim, której budowę rozpoczęto w 1948 roku.
  • Zielone wzgórze Goritsa, na wschód od Volos, w niewielkiej odległości. Wzgórze wznosi się około 200 metrów nad poziomem morza, skąd rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Na szczycie wzgórza stoi kościół Zoodochos Pigis, a u jego stóp znajduje się tak zwany „Panagia Tripa of Goritsa”, mały kościółek poświęcony narodzinom Marii Panny, zbudowany w naturalnej jaskini, która mogła być świętym miejscem od głębokiej starożytności.

Wycieczka rozpoczyna się w Volos

Region rozciągający się wokół Volos jest rzeczywiście oszałamiający. Odwiedzający mają wiele możliwości. Mogą zwiedzić ważne stanowiska archeologiczne, rozkoszować się zapierającą dech w piersiach przyrodą, poznać Pelion lub popłynąć na soczyście zielone wyspy Sporadów.

Zaledwie kilka kilometrów na zachód leżą stanowiska archeologiczne Sesklo (najstarsza osada Europy, datowana na 6.000 pne) i Dimini, najważniejsza prehistoryczna osada w Grecji i jedna z najważniejszych z okresu Nowej Epoki Kamienia na całym świecie.

Pelion – dom Centaurów

Pelion to miejsce o nieopisanym pięknie. Ten górzysty półwysep, z zapierającym dech w piersiach widokiem na bezkresne morze, co roku wita niezliczone rzesze turystów. Bujna roślinność i rozległa sieć górskich ścieżek umożliwiają odwiedzającym wędrowanie po urzekającej krainie, wciąż przypominającej legendarne Centaury. Warto zauważyć, że kręte ścieżki łączące wsie Pelionu, przekraczają łącznie 500 kilometrów. Były to starożytne drogi, których celem było ułatwienie przemieszczania się ludzi i towarów i nadal są w użyciu.

Wioski na Pelionie, takie jak Portaria, Tsangarada, Zagora, Vyzitsa, Milies i dziesiątki innych, że swoimi dumnymi rezydencjami, tradycyjnymi źródłami, gościnnymi pensjonatami tworzą raj na ziemi.

Wokół Pelionu można znaleźć kilka obiektów do ekoturystyki, takich jak jazda konna, turystyka piesza i oczywiście narciarstwo.

Kolej Pelion – legendarne „moutzouris

Historyczne połączenie kolejowe między Volos a Milies Pelion to słynna trasa „moutzouris”. Linia została otwarta w 1903 roku. Był to przełomowy projekt na swoje czasy, ponieważ połączył centrum przemysłowe Volos z żyznym obszarem zachodniego Pelionu, miejscem produkcji wielu produktów rolnych. Pociąg ten był jednym z ulubionych tematów obrazów Giorgio de Chirico, a mosty wzdłuż linii są szczególną atrakcją.

Dziś kolej na Pelion przeżywa drugi rozkwit. Została ponownie otwarta w 1996 roku i jest teraz po prostu atrakcją turystyczną, ponieważ nie ma już potrzeby przewożenia towarów. Trasa rozpoczyna się w Lechoni, wspina się przez przepiękne krajobrazy i tradycyjne wioski, takie jak Ano Gatzea, Agia Triada, Agios Athanasios Pinakaton, Argyreika, a kończy się po 25 wyjątkowych kilometrach w Milies. Kilka godzin później, w czasie których turyści mogą cieszyć się spacerami po wsi i jej okolicach, pociąg wraca do Lechoni.

Latem możesz wygodnie pływać na jednych z najpiękniejszych plaż, jakie kiedykolwiek widziałeś, z których większość została wyróżniona Błękitną Flagą. Aby doświadczyć autentycznej wyspy, wybierz się na jednodniową wycieczkę do Skiathos, Skopelos lub Alonnisos.

Niezwykłe smaki

Tradycyjne produkty z Pelionu i okolic, które odwiedzający mogą nabyć na targu w Volos, są wyjątkowe. Zwłaszcza sery słyną z bogatych aromatów i pikantnego smaku. Żywe kolory i wyjątkowe smaki słodyczy, umiejętnie wykonanych według oryginalnych receptur przez spółdzielnie kobiece w Pelionie, naprawdę fascynują. Domowe makarony, likiery z owoców górskich, naturalne zioła Pelian to tylko niektóre z wyborów, które przyniosą niezapomniane rozkosze podniebieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *