Kolejne województwa z nowym standardem telewizji. Protesty nie przyniosły efektów

Telewizor
Telewizor
Fot. Unsplash

Dzisiaj rozpoczął się kolejny etap zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej, który obejmie m.in. województwa zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Przełączenia częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 oraz zmiana standardu nadawania multipleksów MUX-1 i MUX-2 z DVB-T/H.264 (MPEG4/AVC) na nowy standard DVB-T2/HEVC (H.265) zostały zaplanowane w 2022 roku w czterech etapach, rozpoczynających się 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.

Od poniedziałku 28 marca województwa dolnośląskie i lubuskie zostały już przełączone na DVBT2/HEVC.

Pierwsze województwa już w nowym standardzie nadawania naziemnej telewizji

Teraz (25 kwietnia) na standard naziemnej telewizji cyfrowej zostają przełączone m.in. województwa zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Zmiana dotyczy multipleksów pierwszego i drugiego, na których nadają głównie prywatni nadawcy oraz płatnego MUX 4 Cyfrowego Polsatu.

Tymczasem 24 marca Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się programy Telewizji Polskiej, m.in. TVP1, TVP2, TVP Info, czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania. Będzie mogła zmienić standard nadawania w dowolnie wybranym przez siebie terminie do końca 2023 roku, po wcześniejszym uzyskaniu nowych pozwoleń radiowych. W przypadku zmiany standardu z DVB-T na DVB-T2 dla multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 4 harmonogram pozostaje bez zmian.

Jako powód zmiany minister Mariusz Kamiński podał m.in. wojnę na Ukrainie. Po tej decyzji także Cyfrowy Polsat, TVN, Kino Polska TV i Telewizja Puls zaczęły domagać się, aby opóźnienie zmiany systemu emisji dotyczyło wszystkich kanałów, a nie tylko stacji Telewizji Polskiej. Rozmowy prowadzone z UKE i KRRiT nie przyniosły efektów, planowane są kolejne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *