Koncern Sorosa przestał być większościowym inwestorem w „Rzeczpospolitej”

Okładka dziennika "Rzeczpospolita"

Okładka dziennika "Rzeczpospolita"

Holenderska spółka Pluralis, należąca do koncernu George’a Sorosa, nie jest już większościowym akcjonariuszem Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Jak podano w komunikatach giełdowych, w poniedziałek firma Pluralis poza rynkiem giełdowym sprzedała Central International, spółce należącej do węgierskiego koncernu Central Group, 240,4 tys. akcji Gremi Media po 140 zł za sztukę. Wartość transakcji wyniosła 33,66 mln zł.

Na każdy z tych walorów przypadają dwa głosy na walnym zgromadzeniu. Sprzedany pakiet stanowi 13,43 proc. kapitału i 20,38 proc. głosów na walnym Gremi Media.

Omawiany pakiet Pluralis zaledwie półtora tygodnia temu kupiła od holdingu KCI należącego do Grzegorza Hajdarowicza. Prawa do przejęcia kontrolnego pakietu walorów Gremi Media spółka uzyskała w ramach umowy z przełomu 2021 i 2022 roku, w ramach której za 97 mln zł nabyła ok. 40 proc. akcji wydawcy.

W efekcie poniedziałkowej transakcji Pluralis nie jest już większościowym akcjonariuszem wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” – udział w kapitale zmalał z 52,05 do 38,62 proc., a w głosach na walnym zgromadzeniu – z 57 do 36,62 proc. Natomiast Pluralis nadal jest największym inwestorem w Gremi Media – KCI ma walory stanowiące 19,21 proc. kapitału i 21,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu wydawcy.

Twórca węgierskiego koncernu Central Group Zoltán Varga został pod koniec zeszłego tygodnia powołany do rady nadzorczej Gremi Media. Do rady dołączył też Grzegorz Kossakowski, w przeszłości m.in. członek zarządu Agory i prezes Eurozetu, a od kwietnia br. dyrektor inwestycyjny na Europę w funduszu Media Development Investment Fund, który jest jednym z udziałowców Pluralisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *