Konferencja prasowa „Nie ma niepodległości, bez europejskiej jedności!” – 9 marca 2023, godz. 13:00

Unia Europejska
Unia Europejska
Fot. Unsplash

Olgierd Łukaszewicz oraz Fundacja My Obywatele UE zapraszają dziennikarzy na konferencję prasową „Nie ma niepodległości, bez europejskiej jedności!”, która obędzie się w czwartek 9 marca 2023 r., godz. 13:00, Warszawa, Aleje Ujazdowskie 45 (Klub SPATiF). Konferencja będzie także transmitowana on-line.

Zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrację on-line
https://media.szef.co/formularze/konferencja-europejska-jednosc

W konferencji prasowej uczestniczyć będą m.in. (w kolejności alfabetycznej):

 • Halina Bieda – senator RP, b. prezydent Bytomia (p.f.)
 • Marek Grela – b. amb. RP przy Unii Europejskiej, ambasador ad personam
 • Roman Kuźniar – prof. zw. Uniwersytetu Warszawskiego, b. doradca Prezydenta RP B. Komorowskiego, przewodniczący Rady Fundacji My Obywatele UE
 • Jan Truszczyński – główny negocjator przystąpienia Polski do UE, b. wiceminister Spraw Zagranicznych RP
 • Jerzy Stępień – współautor reformy samorządowej w Polsce 1989 r., b. prezes Trybunału Konstytucyjnego, członek Rady Fundacji My Obywatele UE
 • Marcin Święcicki – b. prezydent m.st. Warszawy, przewodniczący Związku Stowarzyszeń – Forum Ruchu Europejskiego w Polsce
 • Dorota Zmarzlak – wójt Gminy Izabelin

Podczas konferencji zaprezentowana zostanie najnowsza opinia prawna przygotowana z inicjatywy Fundacji My Obywatele UE, wskazująca jednoznacznie, że zadaniem jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów i województw jest edukacja i podejmowanie kampanii informacyjnych na rzecz integracji europejskiej oraz członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

Brak szczegółowego wskazania tych zadań publicznych w ustawie o samorządzie terytorialnym, nie może stanowić uzasadnienia dla braku aktywności JST w tym zakresie!

Konferencja odbędzie się na kilka tygodni przed 20. rocznicą referendum europejskiego w Polsce, które odbyło się w dniach 7–8 czerwca 2003 r. i w którym za przystąpieniem do UE opowiedziało się 77% obywateli Polski, aby zachęcić do przygotowania wspólnych obchodów rocznicowych w całej Polsce.

Apelujemy do jednostek samorządu terytorialnego o uczczenie 20. rocznicy referendum europejskiego w Polsce oraz otwarcie tym samym „Roku Radości z obecności Polski w Unii Europejskiej”, którego finał nastąpi w 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE – 1 maja 2024 r.

Apelujemy także do:

 • kandydatów w wyborach parlamentarnych oraz samorządowych, aby w swoich kampaniach wyborczych uwzględniali kryterium europejskie,
 • wyborców – aby nie popierali kandydatów odrzucających przynależność Polski do UE.

Radosne przypominanie historycznych wydarzeń wydaje się konieczne, zwłaszcza teraz – przed wyborami parlamentarnymi oraz samorządowymi – aby wzmacniać w Polkach i Polakach poczucie własnej wartości oraz dumy z przynależności do wielkiej europejskiej społeczności oraz aby wzmocnić nadzieję walczącej bohatersko Ukrainy na nieodległe wstąpienie do Unii Europejskiej.

Do udziału w konferencji zapraszają organizatorzy:

 • Olgierd Łukaszewicz – Założyciel i Fundator Fundacji My Obywatele UE
 • Witold Moszyński – Prezes Zarządu Fundacji My Obywatele UE

Alicja Wejner – rzecznik prasowy Fundacji My Obywatele UE
T: 600 464 589, E: media@MyObywateleUE.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *