Koniec Lex Pilot. Rząd nie ustali kolejności kanałów na pilocie

Pilot i w tle ekran telewizora
Pilot i w tle ekran telewizora
Fot. Piotr Cichosz / Unsplash

Przepisy wprowadzające Prawo Komunikacji Elektronicznej będą dotyczyć wyłącznie rynku telekomunikacyjnego. Oznacza to wycofanie się rządu z kontrowersyjnych propozycji tzw. Lex Pilot.

Chodzi o projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, w którym jeden z przepisów miał ustalić kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały telewizji rządowej. Przygotowana przez rząd propozycja w tej sprawie trafiła do Sejmu pod koniec 2022 roku.

Projekt przewidywał zmiany w obowiązującej zasadzie „must carry, must offer”. Zgodnie z nią do tej pory na liście kanałów obowiązkowych oferowanych przez płatnych operatorów były kanały telewizji rządowej i stacje komercyjne. Jeśli nowelizacja weszłaby w życie, z obowiązkowej listy kanały komercyjne wypadłyby, a zostałyby TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawiłyby się TVP Info i TVP Kultura.

Teraz, jak dowiedziały się WirtualneMedia.pl, w projekcie nie będzie w ogóle części dotyczącej telewizji. „W projekcie znajdą się wyłącznie te kwestie, które znajdowały się w nim przed procedowaniem go przez Radę Ministrów. Kwestie dotyczące telekomunikacji, komunikacji elektronicznej. Zabraknie elementów dodanych na Radzie Ministrów na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – tłumaczy portalowi Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *