KRRiT: pasek TVP Info „Nuklearny atak Putina na Ukrainę” mógł wywołać chaos i panikę

TVP - pasek
TVP - pasek
Fot. screen/https://twitter.com/MarekBalawajder/status/1499692092834074628/photo/1

Pasek „Nuklearny atak Putina na Ukrainę” w TVP Info mógł „wywołać poczucie zagrożenia, chaos, a nawet panikę wśród obywateli” – stwierdził przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Pasek „Nuklearny atak Putina na Ukrainę” pojawił się w programie Michała Rachonia „Jedziemy” w TVP Info 4 marca 2022 roku.

Skargę na pasek do KRRiT złożyło troje członków rady programowej TVP – Iwona Śledzińska-Katarasińska, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft – którzy zarzucili telewizji publicznej działanie sprzeczne z Ustawą o radiofonii i telewizji poprzez rozpowszechnianie treści godzących w polską rację stanu, a także niezachowanie zasad wyważenia, rzetelności i kierowania się odpowiedzialnością za słowo.

KRRiT w odpowiedzi na skargę uznała, że emisja paska – który był wyświetlany przez 2 minuty i 7 sekund, co dało widzom „możliwość dokładnego zapoznania z jego treścią” – była wyrazem nieodpowiedzialnego działania nadawcy publicznego, które – w obliczu trwającej w Ukrainie wojny – mogło wywołać poczucie zagrożenia, chaos, a nawet panikę wśród obywateli”. „Reakcja redakcji na portalu Twitter, o której nadawca poinformował w swoim stanowisku, miała miejsce dopiero późnym popołudniem i nie była skierowana bezpośrednio do widzów programu” – podkreślił KRRiT przewodniczący Witold Kołodziejski.

Rada dodała, że pasek nie korespondował z treścią wypowiedzi gościa, który mówił o ewentualnym zagrożeniu, a nie fakcie („nie ma zawahania, jak słyszymy o tym, że jest ostrzeliwana elektrownia atomowa w Zaporożu i można przeczytać o tym, że jeśliby doszło do wybuchu reaktora, to skażenie może być 10-krotnie większe, niż w Czarnobylu (…)”.

TVP ponownie upomniana przez KRRiT za “für Deutschland” Tuska w “Wiadomościach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *