KRRiT upomina TVP. Chodzi o materiały z Tuskiem i „für Deutschland”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Fot. https://www.gov.pl/web/krrit/dla-mediow

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji upomniała Telewizję Polską w związku z materiałami emitowanymi w „Wiadomościach” TVP 1 i TVP Info o Donaldzie Tusku, w których wielokrotnie przypominano jego słowa wypowiedziane po niemiecku „für Deutschland”.

Jak podaje Press.pl, jest to reakcja na skargę Krzysztofa Lufta, byłego członka KRRiT, aktualnie członka rady programowej TVP. Z odpowiedzi w tej sprawie przekazanej Krzysztofowi Luftowi wynika, że przeprowadzona przez Radę analiza wykazała, że „temat powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki był przez nadawcę ilustrowany ciągle tymi samymi materiałami”.

„Eksploatacja tego tematu w kolejnych wydaniach serwisów informacyjnych wywołała sprzeciw wielu widzów, którzy – w ocenie KRRiT – mogli czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji i towarzyszących im powtarzanych obrazów, z czym wiązał się brak lub znikoma ilość nowych wiadomości. W tym okresie widzowie otrzymywali ten sam materiał powtórkowy, pozbawiony waloru informacyjnego” – cytuje Press.pl opinię Rady.

Analiza KRRiT wykazała również, że TVP zastosowała „dodatkowe zabiegi, tj. wielokrotne wplatanie do różnych materiałów wyrwanych z kontekstu fragmentów nagrań archiwalnych, zgromadzonych przy innych okazjach (np. słowo »Deutschland«, wypowiedziane przez Donalda Tuska, zbliżenia na jego zaciśniętą pięść oraz zmiana rzeczywistej kolorystyki archiwalnych nagrań)”.

KRRiT zauważyła również, tego typu publikacje nie stanowiły bezstronnej informacji w rozumieniu przepisów ustawy medialnej. Przewodniczący Krajowej Rady Witold Kołodziejski skierował do TVP wystąpienie, w którym zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania zapisów ustawy, która „zobowiązuje publiczne media do obiektywnego, rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *