KRRIT zabierze koncesje wszystkim kanałom TVN?

Logo TVN
Logo TVN
Fot. Materiały prasowe

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bada nie tylko sprawę wniosku o przedłużenie satelitarnej koncesji TVN 24, ale prowadzi również postępowanie w sprawie naziemnej koncesji TVN Siedem.

KRRiT prowadzi postępowania w sprawie przedłużenia koncesji – satelitarnej dla TVN24 i naziemnej TVN7. Problemem dla Rady jest struktura właścicielska stacji: właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Niderlandach, a więc w EOG.

Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji, w związku z którym KRRiT wydała zapytanie, koncesja może być wydana osobie lub firmie z Polski lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Niderlandy to EOG).

Jednak w połowie przyszłego roku dojdzie do finalizacji fuzji Warner Media z Discovery>> i w związku z tym – jak dowiedział się portal Wirtualne Media – KRRiT nie wyklucza, że sięgnie po artykuł 38 ustawy o radiofonii i telewizji, który przewiduje, że Rada może cofnąć stacji koncesję (koncesja dla TVN24 kończy się we wrześniu), jeżeli: nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę.

Z przytoczonej przez portal relacji z posiedzenia wczorajszej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wynika, że Rada nie wyklucza cofnięcia koncesji wszystkim stacjom TVN, jeśli wejdą w skład grupy, która powstanie po fuzji Warner Media z Discovery.

Zarząd spółki TVN wydał oświadczenie. „W związku z dzisiejszą debatą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zarząd Spółki TVN S.A. oświadcza, że struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa. Podkreślamy, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości” – napisał zarząd TVN 24 w oświadczeniu podkreślając jednocześnie, że planowana w przyszłości fuzja z Warner Media nie może stanowić pretekstu do przedłużania procesu rekoncesyjnego, gdyż jeszcze nie miała miejsca.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *