Kryzys w najbardziej przytulnym raju

Monako

Monako uruchamia projekt urbanizacyjny, aby pomieścić super bogatych migrantów. Prawie 35 na 100 mieszkańców Monako to milionerzy.

Małe księstwo Monako stało się tak atrakcyjne dla możnych tego świata, którzy chcieli ukryć swoje fundusze przed podatkami, że monarcha Monako, książę Albert II, dał zielone światło dla nowego projektu urbanizacyjnego. Najbardziej przytulny na świecie raj podatkowy cierpi kryzys związany z nieruchomościami luksusowymi z powodu braku miejsca dla 2 700 multimilionerów, którzy planowali się tam osiedlić w ciągu następnych dziesięciu lat.

Monako jest mniej więcej takich samych rozmiarów co nowojorski Central Park a populacja to około 38 000 osób, z czego tylko jedna na pięć to miejscowi. Prawie 35 na 100 mieszkańców Monako to milionerzy.

Najdroższe działki w Europie

Nowe osiedle – Portier Cove – przewiduje dodanie sześciu hektarów (60 tysięcy metrów kwadratowych) do obecnego terytorium Monako o powierzchni dwóch kilometrów kwadratowych. Zrekultywowana ziemia pozwoli na wybudowanie 120 drogich luksusowych domów.

Obecny koszt nieruchomości w Monaco wynosi około 90 900 euro za metr kwadratowy. Drożej jest tylko w Hongkongu. Ciągle rosnący popyt i niemal całkowity brak podaży spowodowały, że ceny Monaco „przebiły sufit”. Nowy projekt jest istotny dla dalszego rozwoju mikro państwa. Według ostatniego raportu agencji statystycznej IMSEE, w ubiegłym roku nie pojawiły się żadne nowe mieszkania na sprzedaż.

Sztuczne rafy nie pomogły

Poprzednie plany dotyczące większego systemu rekultywacji terenów nadmorskich zostały anulowane z powodu kryzysu finansowego z 2008 roku oraz problemów środowiskowych. Bouygues, firma budowlana, zaangażowała się w projekt o wartości dwóch miliardów dolarów, obiecując że nie zaszkodzi środowisku. Według firmy wszystkie ważne gatunki morskie zostały przeniesione do nowego rezerwatu ze sztucznymi rafami koralowymi wydrukowanymi w 3D, które zostały zainstalowane, aby pomieścić dzikie zwierzęta.

Trzy warunki

Monako jest najmniejszym z rajów podatkowych i nie pobiera podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od majątku czy podatku od zysków kapitałowych. Aby ubiegać się o pobyt w Monako, wnioskodawcy muszą pokazać, że mają gdzie mieszkać, otworzyć rachunek bankowy w Monako i zdeponować co najmniej 500 000 euro i żyć w księstwie przez co najmniej sześć miesięcy w roku. Państwo może pochwalić się operą, orkiestrą filharmoniczną i koncertami przez cały rok. Ponadto w Monako odbywają się takie imprezy sportowe jak turniej tenisowy w Monte Carlo i Grand Prix F1 Monako.

(eturbonews)
foto: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *