Kultura i turystyka – sacrum i profanum

Kultura i turystyka - sacrum i profanum

W dniach 26-27 października 2016 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbędzie się X Ogólnopolska Konferencja „Kultura i Turystyka – sacrum i profanum” dotycząca szeroko pojętej turystyki religijnej.

Oprócz Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego oraz Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Wydziału Nauk Geograficznych UŁ do grona organizatorów konferencji dołączyła Archidiecezja Łódzka. Wydarzenie ponownie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Należy pamiętać, że turystyka religijna to nie tylko pielgrzymki, ale także szerokie spectrum zagadnień, form turystyki, motywów podróży i sposobów ich odczuwania, jak również wiele religii i wyznań. Turystyka religijna to zarówno sacrum, jak i profanum – tak więc zbliżająca się konferencja będzie najbardziej ambitną i największą z dotychczasowych.

Konferencja ponownie trwać będzie dwa dni, w czasie których uczestnicy wysłuchają kilkunastu wystąpień a dodatkowo, jak co roku, wezmą udział w wieczorze kulturalnym oraz uroczystej kolacji. Dotychczas uczestnicy w ramach wieczoru kulturalnego mieli okazję wysłuchać koncertów w Filharmonii Łódzkiej, zabytkowej Elektrociepłowni EC1, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, a także spektakli teatralnych w Teatrze Nowym czy Teatrze Jaracza.

Nowością w tym roku jest wycieczka po Łodzi śladami czterech kultur, tak więc po raz pierwszy w historii program konferencji będzie tak bardzo bogaty. Uczestnicy odwiedzą podziemia Archikatedry Łódzkiej, kościół Ewangelicko-Augsburski im. św. Mateusza, Cerkiew im. Aleksandra Newskiego oraz Cmentarz Żydowski.

Dodatkowo w jednej z najnowocześniejszych sal multimedialnych w Europie, znajdującej się w podziemiach Archikatedry Łódzkiej, na 36 metrowym ekranie panoramicznym obejrzą film o historii wielokulturowości Łodzi.

Więcej informacji, jak i elektroniczna rejestracja uczestników konferencji znajduje się na stronie www.konferencja2016.rotwl.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *