Kulturalne stolice Europy 2016

San Sebastian_Wroclaw460

Długo można zastanawiać się, które z tysięcy miast najlepiej odwiedzić w 2016 roku. Są jednak dwie destynacje, które na mapie Europy wyróżniają się szczególnie. Zawrotna ilość niepowtarzalnych wydarzeń kulturalnych, a także niezwykła atmosfera czeka w tym roku na odwiedzających Europejskie Stolice Kultury. Na ulicach Wrocławia i San Sebastian (czy po baskijsku Donosti), czuć pełne napięcia oczekiwanie. Jak grzyby po deszczu otwierają się nowe miejsca spotkań, zarówno towarzyskich, jak i kulturalnych. HomeToGo.pl sprawdza, które miejsca i wydarzenia w San Sebastian mogą szczególnie zainteresować gości z Polski i odwrotnie – na co przede wszystkim powinni zwrócić uwagę hiszpańscy goście w stolicy Dolnego Śląska.

Imprezy Otwarcia

We Wrocławiu weekend 15-17 stycznia rozpoczął się od „Przebudzenia”, której najważniejszym punktem będzie spektakularny pochód Duchów Wielu Wyznań, Innowacji, Odbudowy i Powodzi opowiadających piękną i tragiczną historię miasta. Spektaklowi w aranżacji znanego performera i jednego z kuratorów imprezy, Chrisa Baldwina będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna. Impreza inauguracyjna potrwa w San Sebastian aż pięć dni, od 18-24 stycznia. Rozpocznie się głośno, 24-godzinną hiszpańską Tamborradą, czyli widowiskowym festiwalem bębnów, a zwieńczony zostanie wystąpieniem przygotowanym przez Hansela Cerezę, dyrektora Cirque de Soleil. Publiczność zostanie zaangażowana do wspólnego tworzenia spektaklu. Co ciekawe, i to wydarzenie będzie można obejrzeć we Wrocławiu, a uczestnictwo w nim jest całkowicie bezpłatne.

Muzyka

Coroczne bicie Gitarowego Rekordu Guinessa i wspólne granie Hey Joe! to znane wszystkim amatorom gry na gitarze wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy na wrocławski rynek. Tym razem wydarzenie odbędzie się ono również w Donosti. Czy miasta zbiorą ponad 7344 gitarzystów potrzebnych po pobicia rekordu z 2014 roku? Jeśli wybierzecie się do Hiszpanii lub Wrocławia na majówkę z gitarą, być może uda się sprostać temu wyzwaniu! Wyjątkowym punktem na muzycznej mapie stolicy Dolnego Śląska jest z pewnością Narodowe Forum Muzyki. Już od “Przebudzenia” stanowić będzie ono jeden z centralnych punktów kulturalnej przestrzeni miasta. Instalacja pod tytułem “Pasaż”, czyli dźwiękowo-świetlny korytarz nawiązujący do historii miasta, Jazztopad i Wratislavia Cantans, a także inne imprezy muzyczne, zadowolą nie tylko szeroką publiczność, ale
i wysublimowane gusta melomanów.

Teatr

Od 14 października do 13 listopada br. we Wrocławiu gościć będzie Olimpiada Teatralna, organizowana przez Instytut Grotowskiego pod hasłem “Świat miejscem prawdy”. W ramach Olimpiady odbędzie się między innymi festiwal “Dziady” ukazujący nie tylko polskie, ale też światowe rytuały. To wyjątkowe i wydarzenie będzie się toczyć w trakcie Święta Zmarłych, co sprawi, że atmosfera prezentowanych dzieł będzie jeszcze bardziej zagadkowa. Tymczasem pod koniec lipca w San Sebastian odbędzie się nawiązujący do twórczości Szekspira i przeniesiony w przestrzeń plenerową wyjątkowy cykl “Sen nocy letniej”, gdzie poczuć będzie można miłość, zdradę i baśń. Prowokacyjna interpretacja, a także wyjątkowa sceneria wydarzenia może być jednym z najciekawszych punktów programu San Sebastian 2016.

Film

Obie Stolice Kultury znane są z ważnych imprez filmowych. Na kulturalnej mapie Wrocławia Festiwal Nowe Horyzonty przyciąga latem każdego roku amatorów wielkiego ekranu z całej Polski. Międzynarodowy Festiwal Filmowy San Sebastian organizowany od 1953 roku z wielkim rozmachem i cieszący się światową sławą, to “must be” dla krytyków kina popularnego. Wrocław promuje polską kulturę filmową cyklem “Polish film for beginners”, gdzie będzie można obejrzeć ważne polskie produkcje w wersji z napisami w języku angielskim, podczas gdy w San Sebastian będzie można obejrzeć przede wszystkim filmy Kieślowskiego. We wrześniu festiwal zatytułowany “Film i konflikt” zbierze najciekawsze projekcje z całego świata, również te kontrowersyjne. Autorzy wydarzenia chcą przedstawić podejście różnych kultur do tej trudnej tematyki.

Kilka wskazówek dla podróżnych

Europejskie Stolice Kultury spodziewają się w tym roku wielu odwiedzających, dlatego wyjazd najlepiej zorganizować z większym wyprzedzeniem. Ceny noclegów w domach i apartamentach na wynajem we Wrocławiu według HomeToGo.pl to ok. 59 za osobę/noc, natomiast w popularnym kurorcie San Sebastian, trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem 142 zł za osobę. Szukając oszczędności, warto pomyśleć o zatrzymaniu się w mniej turystycznych miejscowościach, a także podróży grupowej. Jeśli na kulturalną wyprawę namówimy znajomych, koszty podróży, przede wszystkim wynajmu miejsca noclegowego i samochodu lub benzyny, zdecydowanie spadną. Wiele wydarzeń, np. imprezy otwarcia i przedstawienia są bezpłatne dla uczestników, natomiast bilety na koncerty w filharmonii, operze, czy sztuki teatralne trzeba rezerwować jak najszybciej, dlatego uważnie śledźcie plan na stronach internetowych: www.wroclaw2016.pl oraz www.dss2016.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *