Kunszt japońskiego rzemiosła

Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne

Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne

Od soboty 2 marca można w Podchorążówce w warszawskich Łazienkach podziwiać wystawę „Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne”.

Zapoczątkowana uroczystym wernisażem z udziałem JE Ambasadora Japonii Tsukasy Kawady, wystawa jest efektem współpracy Ambasady Japonii w Polsce i The Japan Foundation, a zarazem sposobem uhonorowania setnej rocznicy zawarcia stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Nie można nie wspomnieć o dodatkowym kontekście kulturowym – eksponaty pochodzą z regionu Tōhoku, który właśnie w marcu przed ośmioma laty poniósł ogromne straty z powodu klęsk żywiołowych. Wystawa prezentuje przedmioty użytkowe, którymi posługiwali się mieszkańcy tego regionu. Wśród nich można oglądać ceramiczne naczynia, wyplatane kosze, haftowane tkaniny. Na uwagę zasługuje też laka, która do Europy przywędrowała właśnie z Japonii w XVI wieku. Laka nie tylko chroni drewno przed pochłanianiem wody i gniciem, jest także pięknym i eleganckim zdobieniem.

Wystawę można podziwiać do 24 marca. Przy okazji wystawy 9 i 23 marca odbędzie się oprowadzanie – 9 marca dr Jakub Karpoluk opowie o życiu codziennym mieszkańców regionu, a 23 marca pani Joanna Koryciarz-Kitamikado wprowadzi odwiedzających w meandry sztuki japońskiej. W tych samych dniach w Starej Kordegardzie odbędą się warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 4-12 lat i ich opiekunów.

(MP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *