Lekcja z… Grotowskim czyli CO JEST JESZCZE DO ODKRYCIA?

W 85 URODZINY
Lekcja z… Grotowskim

czyli

CO JEST JESZCZE DO ODKRYCIA?
7 czerwca (czwartek) godz. 18.00

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Kino Atlantic zapraszają na pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu”* widzów Kina Atlantic, dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców, animatorów kultury, psychologów i pedagogów szkolnych, młodzież połączony z rozmową z Teresą Kudybą, dr Agnieszką Wójtowicz, Marylą Zielińską oraz dr. Zbigniewem Jędrychowskim**

Czas trwania filmu: 28 min.

Scenariusz wydarzenia:

18.00 – przywitanie widzów

18.15 – 18:35 – projekcja filmu

18.40 – 20:00 – rozmowa z Gośćmi

Gospodarz spotkania: Artur Wolski.

Aby wziąć udział w wydarzeniu 7 czerwca należy wypełnić formularz do 1 czerwca.

UWAGA:

Liczba miejsc ograniczona. Prześlemy potwierdzenie wpisania na listę gości najpóźniej do 20 maja.

Spotkanie będzie rejestrowane foto i video przez uczniów z Technikum Kinematograficzno-Komputerowego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Warszawie.

* Film powstał z okazji 50-rocznicy objęcia przez Jerzego Grotowskiego i Ludwika Flaszena kierownictwa Teatru 13 Rzędów (późniejszego Teatru Laboratorium). UNESCO ogłosiło rok 2009 rokiem Jerzego Grotowskiego.

Przewodniczką po opolskim okresie twórczości Grotowskiego jest dr Agnieszka Wójtowicz z Uniwersytetu Opolskiego. Ogromną wartością filmu jest rozmowa reżyserki filmu Teresy Kudyby z Ludwikiem Flaszenem, kierownikiem literackim Teatru 13 Rzędów oraz z nieżyjącą już opolską aktorką Ewą Lubowiecką.

Film powstał bez dofinansowania instytucji kulturalnych czy samorządowych, nie był nigdy emitowany w telewizji publicznej, prezentowany jest od roku 2017 na portalu NINATEKA.pl.

scenariusz: Teresa Kudyba, Agnieszka Wójtowicz

reżyseria: Teresa Kudyba

zdjęcia: Mariusz Przygoda

montaż: Piotr Stachowski

produkcja: tress-FILM 2009

** Teresa Kudyba: reżyserka, dokumentalistka, producentka filmowa (tress-FILM), prezes zarządu Radia Opole SA (2010-2011), współpraca z TVP, TV TRWAM, ARD, Deutsche Welle. Złoty Krzyż Zasługi za promocję polskiej gospodarki, „Opolska Marka”, „Najlepszy Produkt Opolszczyzny”, liczne nagrody i nominacje za filmy dokumentalne: Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska, Tofifest, Festiwal Sztuki Faktu, Mediatravel.

Podczas spotkania w kinie Atlantic reżyserka i producentka filmu Teresa Kudyba opowie o szczególnych powodach powstania filmu „Gra z pamięcią” oraz o rozpoczętych wspólnie z dr Wójtowicz pracach nad nowym dziełem poświęconym Grotowskiemu z okazji zbliżającej się 60-rocznicy Teatru 13 Rzędów.

Agnieszka Wójtowicz: teatrolog, historyk teatru. Autorka książki „Od Orfeusza do Studium o Hamlecie. Teatr 13 Rzędów w Opolu (1959- 1964)”. Współscenarzystka filmu „ Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu”. Współpracowała z „Teatrem”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Pamiętnikiem Teatralnym”.

Maryla Zielińska: absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracowała w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Współtworzyła krakowski dwumiesięcznik „Didaskalia”, była redaktorką „Gazety Wyborczej” i „Teatru”, red. naczelną Kolekcji Teatralnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Prowadzi zajęcia na wydziale wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Redaktor Nowej Siły Krytycznej na portalu e-teatr.pl.

Zbigniew Jędrychowski: dr nauk humanistycznych, historyk teatru, wieloletni sekretarz redakcji „Notatnika Teatralnego”, pracownik Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Wydał monografię „Teatra grodzieńskie 1784–1864”. Przygotowuje studium o teatrze wileńskim, obejmujące okres kilku sezonów teatralnych, w tym lata studiów Juliusza Słowackiego na Uniwersytecie Wileńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *