Lex TVN: amerykańscy senatorowie protestują, zmiany PiS popiera CMWP Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

TVN24

TVN24

 

 

W całej Polsce planowane są manifestacje w obronie TVN, amerykańscy senatorowie opublikowali w tej sprawie list, a Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich poparło proponowane przez PiS zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji.

Senatorowie amerykańscy opublikowali list otwarty na temat planowanych przez PiS zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. List powstał z inicjatywy senator Jeanne Shaheen z Partii Demokratycznej, która jest szefową podkomisji ds. Europy w komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu. List został natomiast podpisany przez członków obu amerykańskich partii – Dicka Durbina, Chrisa Murphy’ego, Chrisa Coonsa, Bena Cardina, Jima Rischa i Jeanne Shaheen.

Jak napisano w liście, wprowadzenie zmian w ustawie proponowanych przez PiS będzie miało negatywny wpływ na relacje USA i Polski w zakresie obronności, handlu i biznesu. Zdaniem amerykańskich senatorów, ustawa dyskryminuje firmy spoza Unii Europejskiej i doprowadzi do wyjścia z Polski amerykańskiego inwestora, który zatrudnia tysiące ludzi w naszym kraju. W liście zaznaczono również, że zmiany w ustawie osłabiłaby wolność mediów, o którą Polacy walczyli od lat, a zachowanie polskiego rządu „nie odzwierciedla wartości, na których opierają się wzajemne stosunki” obydwu krajów.

Sejmowa komisja za “lex TVN”. Ostateczne głosowanie w sierpniu>>

CMWP Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „lex TVN”

Proponowane przez PiS zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji poparło natomiast Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zdaniem CMWP SDP „lex TVN” nie narusza zasad wolności słowa, a jego celem jest jedynie ochrona rynku medialnego przed przejmowaniem kontroli nad nadawcami działającymi w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a „więc również z państw mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego”.

Jednocześnie CMWP SDP zaapelowało do parlamentarzystów o wypracowanie rozwiązania, które dałoby dotychczasowym nadawcom szansę na dalsze funkcjonowanie na rynku mediów, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych.

Manifestacje w całej Polsce

Tymczasem na wtorek, dzień przed posiedzeniem Sejmu, na którym posłowie będą głosować w sprawie „lex TVN”, w ponad 30 miastach Polski mają odbyć się manifestacje w obronie TVN.

Na swoim profilu na Facebooku Komitet Obrony Demokracji opublikował mapę manifestacji, które odbędą się m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie czy Katowicach.

Ponadto, trwa akcja zbierania podpisów pod apelem dziennikarzy w obronie TVN. Pod listem otwartym podpisało się już 625 osób, w tym Jerzy Baczyński i Daniel Passent z „Polityki”, Kamila Biedrzycka z „Super Expressu”, Adam Michnik i Jarosław Kurski z „Gazety Wyborczej”, były prezes TVP Jan Dworak czy Tomasz Lis i Renata Grochal z „Newsweeka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *