Likwidacja wszystkich rozgłośni regionalnych Polskiego Radia wpisana do KRS

Mikrofon radiowy
Mikrofon radiowy
Fot. Unsplash

Sąd Rejonowy Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku postanowił umieścić w Krajowym Rejestrze Sądowym zapis o likwidacji spółki Radio Lublin. 

„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że w wyniku złożonej przez likwidatora skargi na czynność referendarza, Sąd Rejonowy Lublin Wschód w składzie sędziego zawodowego postanowił wpisać do rejestru przedsiębiorców otwarcie likwidacji spółki Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Lublinie »Radio Lublin« S.A. w likwidacji” – podał resort w komunikacie.

Radio Lublin to ostatnia z siedemnastu regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, której likwidację wpisano do KRS. Na początku lutego sąd rejestrowy odmówił jednak wpisania otwarcia likwidacji Radia Lublin. Referendarz sądowy Kamil Żurek uzasadniał wtedy decyzję odwołując się do styczniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że zapisy o możliwości likwidacji publicznego radia i telewizji są niezgodne z Konstytucją.

Był to pierwszy taki przypadek wśród regionalnych rozgłośni publicznych. Wcześniej sądy wpisały otwarcie likwidacji: Radia Białystok, Radia Gdańsk, Radia Katowice, Radia Kielce, Radia Koszalin, Radia Kraków, Radia Łódź, Radia Olsztyn, Radia Opole, Radia Pomorza i Kujaw, Radia Poznań, Radia Rzeszów, Radia Dla Ciebie, Radia Szczecin, Radia Wrocław i Radia Zachód.

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, regionalne rozgłośnie publiczne postawione zostały w stan likwidacji pod koniec grudnia 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *