Lions Club International: Zostań w domu. A co jak domu nie masz?

Lions Club International

Lions Club International

Okręg 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions rozszerza akcję „Zostań w domu”. Dodaje: A co jak domu nie masz?

W związku z trwającą epidemią koronawirusa w Polsce i związaną z nią akcją „Zostań w domu”, Klub Lions dostrzegł szczególny problem ludzi nieposiadających domu – żyjących na ulicy – lub zakwaterowanych w miejscach tymczasowych. Zwłaszcza w schroniskach dla osób w kryzysie bezdomności, w tym domach samotnych matek z dziećmi. Takie skupiska ludzi są szczególnie narażone na zakażenie wirusem dużej liczby osób lub nawet wszystkich pensjonariuszy mieszkających pod jednym dachem.

Ponadto, z uwagi na brak wydzielonych, odizolowanych lokali w schroniskach niemożliwe jest także przejście koniecznej kwarantanny przez osoby, które ubiegają się o przyjęcie do takiego miejsca. Epidemia COVID-19 stanowi szczególne zagrożenie dla osób pozostających na ulicach poza specjalistycznymi placówkami a z uwagi na znaczną migrację takich osób w przestrzeni miejskiej, także dla pozostałych obywateli, jako potencjalne źródło nowych zachorowań. Osoby bez domu to najczęściej ludzie niedożywieni, w podeszłym wieku i o obniżonej odporności. Osoby pozostające na ulicach w aktualnej sytuacji epidemicznej mają utrudniony dostęp do żywności oraz do innej pomocy. Same schroniska i domy opieki także zmagają się z problemami niedoboru żywności dla swoich pensjonariuszy oraz innych dóbr koniecznych dla zachowania ludzkiego zdrowia i życia, w tym wspomnianych wyżej miejsc bezpiecznej kwarantanny.

– Mieszkanie jest podstawowym środkiem obrony w walce z koronawirusem. Ale prawie nigdy posiadanie mieszkania nie było aż w takim stopniu sprawą „życia i śmierci” – powiedziała przedstawicielka ONZ Leilani Farha.

Akcja ogólnopolska

W związku z ww. faktami, kierując się odpowiedzialnością obywatelską, etyczną oraz humanitarną, Okręg 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions uruchomia centralną zbiórkę pieniężną pod hasłem „Zostań w domu! A co jak domu nie masz…?”. Środki zebrane w ten sposób zostaną wykorzystane na realizację niezbędnych działań na rzecz osób pozostających w kryzysie bezdomności funkcjonujących na ulicy bądź w placówkach opiekuńczych.

Okręg 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions. Ul. Skarbka 20/2, 61-348 Poznań NIP 781-17-02-018

Międzynarodowa organizacja Lions Club powstała w 1917 roku w USA. Dzisiaj na świecie jest około 46.000 Klubów Lions z ponad 1.300.000 czynnych członków. Misją organizacji Lions jest kreowanie i umacnianie u wszystkich ludzi ducha zrozumienia dla potrzeb humanitarnych poprzez ofiarowywanie ochotniczej służby zaangażowanie społeczne i międzynarodową̨ współpracę̨.

Przeznaczenie

W szczególności zebrane środki przeznaczone zostaną na:

  1. Żywność;
  2. Środki dezynfekcyjne i higieniczne;
  3. Pakiety ochrony osobistej/indywidualnej dla pracowników specjalistycznych placówek pomocowych oraz wolontariuszy, streetworkerów pracujących w terenie (maseczki, rękawiczki i kombinezony);
  4. Wynajem mieszkań lub miejsc w hotelach/hostelach, akademikach w celu kwaterowania osób w kryzysie bezdomności przed przyjęciem ich do ośrodków (kwarantanna);
  5. Pokrycie kosztów paliwa i utrzymania samochodów wykorzystywanych przez instytucje żywiące osoby bez domu;
  6. Pokrycie kosztów utrzymania (wynagrodzeń) niezbędnego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego zatrudnionego w ośrodkach do pracy na rzecz osób w kryzysie bezdomności;
  7. Lampy UV;
  8. Urządzenia do ozonowania pomieszczeń;
  9. Maty dezynfekujące.

Zapewnienie realizacji tych potrzeb będzie niezwykle istotne dla bezpieczeństwa i zdrowia zarówno osób w kryzysie bezdomności, jak i wszystkich obywateli, pośrednio narażonych na rozprzestrzenianie się wirusa.

Zebrane środki zostaną rozdzielone pomiędzy instytucje zajmujące się pomocą osobom w kryzysie bezdomności m.in.

  1. Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Pensjonat Socjalny „Św. Łazarz”, Warszawa;
  2. FUNDACJA DOMY WSPÓLNOTY CHLEB ŻYCIA, Jankowice; Domy m.in.: Brwinów, Zochcin, Medynia Głogowska, Kraków;
  3. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Wrocław; Bielsko-Biała, Bytom, Gliwice, Gdańsk, Grudziądz, Kielce, Koszalin, Łódź, Pabianice, Stalowa Wola, Tczew, Zabrze;
  4. Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, Częstochowa;
  5. Fundacja Pomocy Wzajemnej “Barka”, Poznań;
  6. Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, Lublin.

Za koordynacje zbiórki odpowiada Komitet Organizacyjny: Michał Wigurski (LC Warszawa), Artur Jurski (LC Warszawa), Robert Majewski (LC Warszawa), Rolland Szylling (LC Warszawa), Dariusz Sarti (LC Warszawa), Waldemar Banasik (LC Warszawa), Tomasz Kaczyński (LC Warszawa, sympatyk)

Nadzór nad Akcją ze strony Okręgu sprawują: DG Reginald Sas Jaworski, PDG Ewa Hełka (LC Warszawa Arka), PDG Mariusz Szeib (LC Poznań Rotunda), 2VG Anna Werno (LC Leszno 2000).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *