Literacka przestrzeń na Roztoczu

Warsztaty w Małej Stolicy Języka Polskiego

Na Roztoczu trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego. Coroczne, tygodniowe święto literatury rozpoczęło się w Szczebrzeszynie, w poniedziałek, a w pierwszych spotkaniach autorskich wzięli udział m.in.: Mariusz Urbanek, Józef Hen i Tadeusz Sobolewski.

Podczas uroczystej inauguracji Festiwalu odbył się koncert Moniki Borzym „Jestem przestrzeń. Wiersze Anny Świrszczyńskiej” a także wręczenie Nagrody Wielkiego Redaktora, którą w tym roku otrzymała Małgorzata Szczurek-redaktorka, tłumaczka, współzałożycielka wydawnictwa Karakter, związana też wcześniej ze Znakiem.

Małgorzata Szczurek laureatka Nagrody Wielkiego Redaktora i Wiesław Myśliwski

Jak uzasadniono w laudacji nagrody Małgorzata Szczurek ma imponujący dorobek – ponad dwieście zredagowanych książek. To dzięki niej ukazało się po polsku wielu autorów, co doceniono już odznaczeniem Kawalera Orderu Literatury i Sztuki za promowanie literatury frankofońskiej i Nagrodą „Literatury na Świecie” za przekład.

Przyznaną w Szczebrzeszynie Nagrodę Wielkiego Redaktora ufundowali konsulowie honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga-Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski.

Jacek Braciak

Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego patronami są w tym roku Jan Brzechwa i Anna Świrszczyńska potrwa do 11 sierpnia a w jego programie, od rana do wieczora, są kolejne, liczne spotkania autorskie(m.in. z Markiem Bieńczykiem, Krzysztofem Vargą, Anną Bikont, Wiesławem Myśliwskim, Małgorzatą Rejmer, Adamem Wajrakiem, Adamem Zagajewskim, Marcinem Wichą, Remigiuszem Mrozem) dyskusje o języku, pokazy filmów, aktorskie czytania literatury i koncerty. W sobotę, w Szczebrzeszynie wystąpi Edyta Geppert, a w niedzielę, w Zamościu – Włodek Pawlik. W ramach festiwalu można obejrzeć wystawy „Brzechwa zobrazowany” oraz „Bolesław Leśmian”, jest również bogata sekcja przedpołudniowych zajęć dla najmłodszych.

Józef Hen

W Małej Stolicy Języka Polskiego przygotowano m.in. warsztaty literackie, muzyczne czy plastyczne, nie brakuje również spotkań dla dzieci i rodziców takich jak bajkoterapia (codziennie od 14.00 do 15.00) przygotowana przez fundację Zaczytani.org z udziałem wolontariuszy Alior Banku. Jak mówi Michał Stępień z fundacji „bajkoterapia to spotkania, które ułatwiają nam rozpoznawanie i nazywanie emocji. Wspólnie spędzony czas z książką w tle, to narzędzie do budowania głębokich relacji, nie tylko z dziećmi.”

A o tym jak wielką pasją może być czytanie świadczy rosnący z roku na rok Festiwal Stolica Języka Polskiego, gromadzący w Szczebrzeszynie i Zamościu publiczność z całej Polski. Bogaty harmonogram przedsięwzięcia jest dostępny na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl.

(AA)
foto: Rafał Siderski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *