Ludzie ludziom zgotowali ten los – pamięć o ofiarach Holokaustu

Auschwitz

Auschwitz

27 stycznia przypada 76. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji oddajemy hołd pamięci milionów kobiet, mężczyzn i dzieci zamordowanych podczas Holokaustu.

To święto powinno być dla nas przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami, nie wolno nam o tym zapominać.

Wkrótce zabraknie ocalonych z Holokaustu, którzy mogli by o tym opowiadać i ostrzegać. Ten wielki obowiązek przejdzie na nas i na następne pokolenia.

Milczenie jest pierwszym krokiem do akceptacji

Charles’a Michel, przewodniczący Rady Europejskiej opublikował dziś ważne słowa: „Pamięć o Holokauście jest moralnym i historycznym obowiązkiem. Nie tylko z powodu czci dla ofiar. Ale także ze względu na odnowienie naszego przywiązania do naszych najgłębszych ludzkich wartości, negowanych przez sprawców tej niewypowiedzianej zbrodni, podczas gdy inni milczeli”

Dziś czcimy pamięć pomordowanych w Holokauście. Naszym największym hołdem dla nich będzie przekazywanie tej pamięci pokoleniom, a także budowanie sprawiedliwego świata, pełnego szacunku i równości dla wszystkich, niezależnie od wyznania, koloru skóry, poglądów czy orientacji.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r.

W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które uwrażliwią przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i tym samym będą zapobiegać aktom ludobójstwa w przyszłości.

foto: Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *