Magia Chin w muzyce zaklęta

Koncert Noworoczny - Chińska Tradycyjna Orkiestra Narodowa

Koncert Noworoczny - Chińska Tradycyjna Orkiestra Narodowa

12 lutego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, odbył się koncert z okazji Chińskiego Nowego Roku, w wykonaniu Chińskiej Tradycyjnej Orkiestry Narodowej.

Chińscy muzycy oczarowali publiczność wykonaniem klasycznych utworów muzycznych Państwa Środka, na tradycyjnych chińskich instrumentach: pipie (chińskiej lutni), erhu (dwustrunowym instrumencie smyczkowym), guqinie (instrumencie strunowym), bambusowym flecie i innych, pod batutą wybitnego dyrygenta Liu Sha.

Warszawska publiczność gorąco przyjęła występ chińskich artystów, a owacjom na stojąco nie było końca. Szczególny zachwyt wzbudzili soliści: Zhao Cong, ekspresyjna wirtuozka chińskiej lutni, Duan Chao, romantyczna mistrzyni erhu, Ding Xiaokui, wybitny flecista oraz Yang Zhijan, światowej sławy artysta grający na guqin, instrumencie zaliczanym do skarbów dziedzictwa kulturowego Chin.

Sympatię i serca widowni zdobył także Liu Sha, który z finezją i humorem prowadził orkiestrę przez magiczne meandry klasycznej muzyki Chin.

Chińska Tradycyjna Orkiestra Narodowa została założona w latach 60-tych ubiegłego wieku przez kompozytora i dyrygenta Li Huanzhi, byłego przewodniczącego Stowarzyszenia Chińskich Muzyków. Od początku jej celem jest propagowanie i kultywowanie klasycznych chińskich utworów muzycznych i wykonywanie ich na tradycyjnych chińskich instrumentach muzycznych, czy to w wersji kameralnej, solowej, czy symfonicznej z towarzyszącym jej często chórem. Zespół liczący ponad 110 muzyków, bezpośrednio zarządzany i wspierany przez chińskie Ministerstwo Kultury, to wizytówka Chin w świecie.

Chińska Tradycyjna Orkiestra Narodowa występowała w najsławniejszych salach koncertowych całego świata. W tym roku mija 40-lat od pierwszego tournée orkiestry w Stanach Zjednoczonych, gdzie prezentowała chińskie utwory w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie, a później podczas innych wyjazdów koncertowała w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall, Centrum Lincolna, w Filharmonii w Chicago, Kennedy Center w Waszyngtonie, a w 1998 roku nawet w Sali Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Poniedziałkowy występ w Warszawie był częścią 17-dniowego europejskiego tournée orkiestry, chińscy muzycy zagrali wcześniej we Francji oraz w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *