Magiczny realizm realnie w Cieszynie

Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle

W tym roku minęło 6 lat od momentu otwarcia Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle. Od tamtej pory miasto stało się niekwestionowaną stolicą magicznego realizmu w Polsce. Wiślańska „Ochorowiczówka” to miejsce, w którym znajdują się m.in. prace Salvadora Dalego oraz najbardziej znanych polskich twórców surrealistycznych.

Niedługo możliwość podziwiana dzieł najważniejszych przedstawicieli magicznego realizmu otrzymają także mieszkańcy Cieszyna oraz turyści odwiedzający stolicę Śląska Cieszyńskiego. W najbliższą sobotę 1 lipca 2023 roku nastąpi uroczyste otwarcie „Przykopa 25” – Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie.

W zabytkowym budynku przy ul. Przykopa prezentowanych będzie ponad 100 surrealistycznych obrazów i rzeźb polskich współczesnych przedstawicieli magicznego realizmu, a także ok. 30 prac Salvadora Dalego. Od niedzieli 2 lipca 2023 roku muzeum będzie otwarte dla zwiedzających. „Przykopa 25” to miejsce, które od teraz nie tylko będzie oznaczać jeden z najbardziej urokliwych fragmentów cieszyńskiej starówki, ale także nowo otwarte Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie.

Artystyczna ścieżka z Wisły do Cieszyna

„Przykopa 25” chce iść ścieżką, którą od 2017 roku podąża wiślańska „Ochorowiczówka”. Surrealizm oraz wywodzący się z niego magiczny realizm to kierunki w sztuce, które cieszą się niezwykłą popularnością. Osoby odwiedzające „Przykopa 25” znajdą tutaj obrazy, grafiki czy rzeźby artystów, tworzących w nurcie sztuki fantastycznej. Wśród nich, obok prac tak znanych twórców, jak Tomasz Sętowski, Marcin Kołpanowicz, Rafał Olbiński, Wojciech Siudmak czy Jarosław Jaśnikowski, Jacek Szymkarczuk, będzie można podziwiać twórczość artystów związanych z Ziemią Cieszyńską. W Muzeum Magicznego Realizmu „Przykopa 25” pojawią się dzieła Amfirii z Kubalonki, Artura Szołdry i Roberta Heczko pochodzących z Ustronia. Poza stałą ekspozycją, wzorem swojej starszej siostry „Ochorowiczówki”, w cieszyńskim muzeum będą pojawiać się także czasowe wystawy oraz cykliczne prezentacje współczesnej sztuki nie tylko polskiej, ale też zagranicznej.

– Ochorowiczówka w Wiśle stała się jedną z najważniejszych atrakcji kulturalnych w naszym mieście – mówi burmistrz Wisły Tomasz Bujok – Trzymam kciuki, aby cieszyńskie Muzeum Magicznego Realizmu odniosło taki sam sukces.

Magiczna strona Cieszyna

Miejsce, które wybrano na lokalizację muzeum to budynek, znajdujący się w części starego miasta, potocznie nazywanego Cieszyńską Wenecją. Jest to fragment miejskiej starówki, który powstał między XVII a XIX wiekiem. Jednocześnie była to kolebka lokalnego rzemiosła, a później także najbardziej przemysłowa część Cieszyna. Obecnie niezależnie od pory roku Cieszyńska Wenecja przyciąga masę osób, które na własne oczy chcą zobaczyć tą magiczną stronę miasta. Zwłaszcza ulica Przykopa kryje w sobie nie tylko bogatą historię, ale i niepowtarzalny klimat, który teraz dodatkowo zostanie wzbogacony o sztukę na najwyższym poziomie. Dom przy ul. Przykopa 25 jest jednym z najstarszych w okolicy – jego powstanie datowane jest na koniec XVIII wieku. Na tle pozostałych budynków wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznymi drewnianymi słupami, zdobiącymi wejście. Z drewna została wykonana również piętrowa zabudowa poddasza.

Cieszyn pełen niespodzianek

Otwarcie „Przykopa 25” Muzeum Magicznego Realizmu to nie tylko stała ekspozycja złożona z dzieł najwybitniejszych współczesnych surrealistów. W muzeum znajdzie się szereg nowości, niespotykanych do tej pory w „Ochorowiczówce”. Odwiedzający „Przykopa 25” będą mogli między innymi… posłuchać magicznych dzieł. Na ścianach cieszyńskiego muzeum pojawią się dwa obrazy o tytułach „Woda” i „Moja planeta”. Za pomocą udostępnionych dla zwiedzających słuchawek będzie można zatopić się w dźwiękach muzyki polskiej wokalistki, kompozytorki i producentki muzycznej – Miss God. Pochodząca z Białegostoku artystka łączy elektronikę z subtelnym basem, dodając przy tym charakterystyczne dla swojej twórczości etniczne brzmienia. Miss God nie zamyka się jednak na konkretne gatunki, a wręcz przeciwnie – stale eksperymentuje tworząc kolejne, niespotykane do tej pory na polskiej scenie muzycznej utwory. W budynku muzeum znajdzie się także otwarta pracownia malarki Moniki Ślósarczyk, absolwentki krakowskiego ASP. Artystka za pomocą swoich obrazów stara się opowiadać historie z życia codziennego, a w centrum jej zainteresowań zawsze znajduje się drugi człowiek. Czymś co jest bardzo charakterystyczne dla stylu Ślósarczyk to fakt, iż swoje prace maluje na kolorowych materiałach, które wcześniej służyły jako zasłony czy obrusy. Zwiedzający będą mieli możliwość porozmawiać z artystką, a także obejrzeć na żywo jak tworzy swoje wyjątkowe dzieła.

W połowie lipca w Muzeum Magicznego Realizmu „Przykopa 25” zostanie także otwarte bistro Cafe Muzeum, które mieszkańcom Cieszyna jest dobrze znane, bowiem pierwszy punkt znajduje się w Muzeum Cieszyńskim i od lat cieszy się ogromną popularnością. Odwiedzający bistro będą otoczeni przez prace mistrzów magicznego realizmu – wszystko po to, aby w oczekiwaniu na posiłek czy też podczas popijania włoskiego espresso nie scrollować ekranu smartfona, ale podziwiać sztukę znajdującą się dookoła.

Olbiński, Siudmak, Sętowski, Jaśnikowski na stałe

Stałą ekspozycję w Muzeum Magicznego Realizmu „Przykopa 25” będą stanowiły dzieła artystów, których można już było spotkać w wiślańskiej „Ochorowiczówce”. Wśród nich znajdzie się m.in. ponad 30 prac jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu surrealistycznego – Salvadora Dalego. Dodatkowo osoby odwiedzające „Przykopa 25” będą mogły podziwiać obrazy i rzeźby autorstwa Jarosława Jaśnikowskiego, Jakuba Różalskiego, Tomasza Sętowskiego, Jacka Szynkarczuka, Dariusza Kalety, Katarzyny Kanii, Marcina Kołpanowicza czy Beaty Jurkowskiej. Wśród twórców, niespotykanych do tej pory w „Ochorowiczówce”, znajdzie się Darek Ślusarsky z Częstochowy oraz pochodząca z Kubalonki Amfiria. Artystka oprócz malarstwa, zajmuje się także kustom artem i pinstripingiem. W sumie zwiedzającym udostępnionych zostanie ponad 100 dzieł artystów zaliczanych do Ligi Mistrzów polskiego realizmu magicznego.

– Nasze muzeum „Ochorowiczówka” w Wiśle odniosło ogromny sukces. Tamto miejsce w ciągu kilku lat stało się znane w polskim i zagranicznym środowisku artystycznym. Udało nam się zgromadzić największy w kraju zbiór dzieł sztuki tworzonej w nurcie magicznego realizmu. Rocznie odwiedza nas ponad 20 tys. gości – mówi Sebastian Chachołek, kustosz muzeum „Ochorowiczówka” w Wiśle i pomysłodawca stworzenia muzeum w Cieszynie – Teraz chcemy, aby na mapie Polski pojawił się nowy znacznik dla osób, które pragną przebywać w otoczeniu sztuki i którym obcowanie ze sztuką dostarcza mnóstwa wrażeń i emocji. Mam nadzieję, że otwarcie cieszyńskiego Muzeum Magicznego Realizmu pomoże równie magicznej Wenecji Cieszyńskiej odzyskać dawną świetność i dodać jeszcze odrobiny magii temu już magicznemu miejscu.

Informacje praktyczne dla zwiedzających:

„Przykopa 25” – Muzeum Magicznego Realizmu będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających od niedzieli 2 lipca. Muzeum będzie czynne przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 11:00-18:00. Bilet ulgowy będzie można nabyć za 8 zł, a normalny – w cenie 12 zł. Z kolei bilet rodzinny to koszt 28 zł. Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie: www.przykopa25.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *