Małopolskie publikacje walczą o tytuł Najpiękniejszej Książki Roku

Książka

Książka

Publikacje Biura Wystaw Artystycznych Tarnów (BWA) i krakowskiej Cricoteki znalazły się wśród tytułów nominowanych do nagrody w prestiżowym konkursie organizowanym przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Książek.

W ramach tegorocznej, 60 edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki, do nagród i wyróżnień nominowano aż 96 publikacji z całej Polski. Wśród nich znalazły się także wydawnictwa związane z małopolskimi instytucjami kultury.

W kategorii Albumy zostały nominowane dwie publikacje BWA Tarnów, dokumentujące projekty realizowane przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego. Pierwsza – „Tomasz Kręcicki. Książka” to monografia krakowskiego artysty, opublikowana przez BWA Tarnów wspólnie z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, a towarzysząca wystawom twórcy organizowanym w obu miastach. Drugi z nominowanych albumów – „Wybrane prace fotograficzne, dokumentujące działania, interwencje i obserwacje Krzysztofa Maniaka w Tuchowie i okolicach; w latach 2013-2019” jest zapisem działań artysty realizowanych na terenie jego rodzinnego Tuchowa.

Kolejne z małopolskich książek, które zawalczą w konkursie są nominowane w kategorii Katalogi, Wydawnictwa bibliofilskie i inne. Ich wydawcą jest krakowska Cricoteka. Praca zbiorowa „Jaremianka. Zostaję w tym teatrze. Podoba mi się tu” to pokłosie wystawy poświęconej wybitnej artystce i członkini Teatru Cricot 2, którą instytucja organizowała na przełomie 2018 i 2019 roku. Druga z nominowanych publikacji „Zapraszanie. Sarkis Kantor / Inviting. Sarkis Kantor” upamiętnia natomiast ubiegłoroczną ekspozycję w Cricotece i jest zarazem pierwszą w Polsce publikacją poświęconą legendarnemu francuskiemu artyście.

Rozstrzygnięcie konkursu Najpiękniejsze Książki Roku 2019 już wkrótce. Z powodu pandemii koronawirusa, rozdanie nagród nastąpi dopiero podczas przyszłorocznej edycji Warszawskich Targów Książki.

Konkurs Najpiękniejsze Książki Roku jest jednym z najważniejszych i najdłużej organizowanych wydarzeń na polskim rynku księgarskim. Pierwotnie dotyczył książek „najlepiej wydanych”, by w 1981 roku zyskać aktualną do dzisiaj nazwę. Podkreśla ona cele konkursu, nagradzanie nowatorskich i wartościowych rozwiązań wydawniczych, które dotyczą koncepcji edytorskiej książki, jej opracowania graficznego i typograficznego, a także poziomu artystycznego zawartych w niej ilustracji.

Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Przyjaciół Książek. Więcej informacji o konkursie na jego oficjalnej stronie internetowej – http://ptwk.pl/?page_id=5695.

źródło: UMWM
foto: BWA Tarnów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *