Maroko i Unia Europejska podpisały nową Umowę o Rybołówstwie

Maroko i Unia Europejska podpisały nową Umowę o Rybołówstwie

Rabat. Po wielu miesiącach negocjacji, Maroko i Unia Europejska podpisały 25 lipca 2018 nową Umowę o Rybołówstwie. Obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie kluczowych aspektów dokumentu, w tym objęcie umową również wód wybrzeża atlantyckiego Sahary Zachodniej.

Marokańscy negocjatorzy uznali, że sfinalizowanie umowy nada nowy impuls strategicznym stosunkom między Rabatem a Unią Europejską. Obie strony wybrały rozwiązanie kompromisowe. Bruksela zgodziła się na ponownie rozważenie orzeczenia wydanego w lutym bieżącego roku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie włączenia pasu wód Sahary Zachodniej do zapisów umowy, natomiast Maroko zaakceptowało sumę 52 milionów euro do wypłacenia przez Unię z tytułu rekompensat, chociaż początkowo Rabat zażądał 80 milionów euro.

Minister Spraw Zagranicznych Nasser Bourita oraz minister Rolnictwa i Rybołówstwa Aziz Akhannouch reprezentowali Maroko podczas ceremonii podpisania umowy a Claudia Wiedey, szef delegacji Brukseli w Maroku podpisała dokument w imieniu Unii Europejskiej.

W wywiadzie udzielonym po podpisaniu umowy, minister Aziz Akhannouch stwierdził, że wydarzenie to otwiera nowy rozdział w stosunkach dyplomatycznych między UE a Marokiemm, ponieważ odzwierciedla interesy obu stron, które zdecydowały się na ponowne rozważenie stanowisk i oparcie umowy na nowych podstawach.

Minister podkreślił, że dla strony marokańskiej najważniejszym aspektem podpisanej umowy jest zagwarantowanie zrównoważonego rybołówstwa oraz ochrona krajowych zasobów. Dzięki objęciu umową wód terytorialnych Sahary Zachodniej, duża część korzyści wynikających z podpisanego porozumienia trafi do ludności zamieszkującej to terytorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *