Mazowsze dla Ukrainy

Mazowsze dla Ukrainy

Mazowsze dla Ukrainy

Mazowsze dla Ukrainy to akcja pomocy prowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego polegająca m.in. na przekazaniu obywatelom Ukrainy wyposażonych karetek ratunkowych, sprzętu medycznego, generatorów prądu elektrycznego, pomocy humanitarnej oraz wsparcia na wielu innych płaszczyznach.

Jednym z elementów działania akcji „Mazowsze dla Ukrainy”, była organizacja czternastodniowego pobytu około setki dzieci i młodzieży z obwodu Winnickiego na Mazowszu. To grupa szczególnie dotknięta wojną, ich rodziny biorą udział w walkach o wolność Ukrainy. Przyjazd do naszego regionu był ważnym momentem fizycznego i przede wszystkim psychicznego ukojenia dla tych dzieci.

– Pamiętam te dzieciaki jak przyjechały czwartego maja. Były niepewne, wystraszone. Na ich twarzach rysował się niepokój tego co je tutaj spotka. Dzisiaj oglądam te dzieci po dwóch tygodniach pobytu na Mazowszu. Są pełne energii, pozytywnych emocji, mają uśmiech na twarzy. Mam nadzieję, że ten czas dał im tak potrzebną chwilę wytchnienia – powiedziała Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Mazowsze dla Ukrainy

Celem akcji było zapewnienie im odskoczni od tego, co na co dzień przeżywają w swoim kraju. To był czas bardzo ważnego odprężenia psychicznego. Mimo trudnych początków pobytu w Polsce na koniec wyjazdu było widać w nich ogromną zmianę.

– W pierwszych dniach dzieci bały się wszystkiego. Sam widok, czy dźwięk lecącego samolotu powodował duży strach. Dla nich lecący samolot kojarzy się z niebezpieczeństwem. Po dwóch tygodniach nie ma już w nich takich reakcji. Jest radość i wdzięczność za ten pobyt na Mazowszu. To był dla nich bardzo ważny i potrzebny czas – powiedziała Larysa Michaliszyn pilot wycieczki.

Bazą pobytu był Park Rozrywki Julinek. Grupa zwiedziła między innymi Pałac w Wilanowie, Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie, Kampinoski Park Narodowy, Orientarium w Łodzi oraz Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku. Odpoczynek zapewniały wizyty między innymi w Farmie Iluzji oraz parku wodnym Suntago. Harmonogram każdego dnia był wypełniony po brzegi.

– Najbardziej podobało nam się to jak dużo mogliśmy tutaj zwiedzić i zobaczyć. Każdego dnia działo się bardzo dużo – mówiły dzieci ostatniego dnia wycieczki. Zapytane o to co zrobiło na nich największe wrażenie wskazywały między innymi taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki oraz ZOO w Płocku.

Mazowsze dla Ukrainy

Ostatniego dnia pobytu dzieci zorganizowały wzruszające podziękowania za zorganizowanie im tych wakacji. Podczas swojego występu zaprezentowały pełne emocji i smutku wiersze, pokazy oraz piosenki, zakończone minutą ciszy za poległych w wojnie. To wszystko było niezwykle przejmujące. Z jednej strony radość ostatnich tygodni i ogromna wdzięczność mieszała się z przejęciem powracających emocji związanych z powrotem do kraju.

– Od samego początku staramy się pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Nazwę to takim oderwaniem się od tej rzeczywistości, w której przyszło im żyć, czyli od wojny, od alarmów, od grozy tego wszystkiego co w tej chwili spotyka je w Ukrainie – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Pobyt dzieci z obwodu Winnickiego w ramach akcji „Mazowsze dla Ukrainy” to wspólna inicjatywna Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *