Meta płaciła za oczernianie TikToka

Loga Facebook i Meta
Loga Facebook i Meta
Fot. Unsplash

„The Washington Post” ujawnił, że firma konsultingowa Targeted Victory, współpracująca z koncernem Meta, naciskała na lokalnych amerykańskich wydawców, by rozpowszechniali informacje wskazujące, że TikTok stanowi zagrożenie dla dzieci i młodzieży.

Targeted Victory, która jest wspierana przez Partię Republikańską, zorganizowała m.in. ogólnokrajową kampanii mającą na celu zwrócenie opinii publicznej przeciwko TikTokowi. W ramach kampanii zamieszczane były artykuły w głównych regionalnych serwisach informacyjnych, promowano wątpliwe historie o rzekomych trendach na TikToku (które w rzeczywistości powstały na Facebooku). Przyciągano też dziennikarzy politycznych i lokalnych polityków do pomocy w zwalczaniu największego konkurenta.

Targeted Victory podpisywało również kontrakty z dziesiątkami agencji public relations w Stanach Zjednoczonych, pracujących nad nastawieniem opinii publicznej przeciwko TikTokowi. Przykładowo: 12 marca w „Denver Post” ukazał się list do redakcji, w którym „zatroskany rodzic” twierdził, że TikTok jest szkodliwy dla zdrowia psychicznego dzieci, budzi obawy dotyczące praktyk w zakresie prywatności danych, a „wiele osób podejrzewa nawet, że Chiny celowo zbierają dane behawioralne naszych dzieci”. Bardzo podobny list do redakcji ukazał się tego samego dnia w „Des Moines Register”.

Jednocześnie Targeted Victory umieszczała w lokalnych gazetach, stacjach radiowych i audycjach telewizyjnych treści chwalące Facebooka, np. we wspieraniu firm należących do osób czarnoskórych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *