Miasto Piernika. Zaplanuj weekend w Toruniu w 5 prostych krokach [PORADNIK]

Toruń

Toruń

Aromat i smak słynnych pierników to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić gród Kopernika. Toruń to także perły średniowiecznej architektury, unikalne rzeźby, ciekawa historia kryjąca się w zakamarkach miasta oraz piękna panorama, która przez dziennik „Rzeczpospolita” ogłoszona została jednym z siedmiu Cudów Polski.

Redakcja Magazynu Travelist radzi, jak zorganizować weekendową wycieczkę do Miasta Piernika i co koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając to urokliwe miejsce.

Krok 1: Wybierz dogodne połączenie

Dużą zaletą Torunia jest łatwy i relatywnie szybki dojazd samochodem z większości polskich aglomeracji. Z Trójmiasta, Śląska, Krakowa czy Warszawy prowadzi tam autostrada A1 – w dodatku jak na razie tylko odcinek od północy jest płatny. Z kolei trasa S5 pozwoli na wygodny dojazd mieszkańcom Wrocławia czy Poznania.

Dobrym rozwiązaniem jest również postawienie na transport publiczny – autobusy czy PKP. Stacja Toruń Główny jest przystankiem dla pociągów jadących np. z Gdańska, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Łodzi, ale też z Lublina czy Szczecina. Podróż tym środkiem transportu, podobnie jak autokarem, jest nie tylko wygodna (zamiast skupiać się na prowadzeniu samochodu, można na przykład nadrobić książkowe zaległości), ale też stosunkowo szybka i atrakcyjna cenowo. Zwłaszcza – gdy tak jak chociażby w przypadku PKP – skorzystamy z ofert promocyjnych, jak np. „Taniej z Bliskimi” lub „Bilet dla Seniora”.

Niewielkie odległości i kompaktowość miasta sprawiają, że większość jego atrakcji można zobaczyć, poruszając się pieszo. Jednak jeśli już chcemy gdzieś podjechać, bez problemu skorzystamy z komunikacji miejskiej. Do dyspozycji są tutaj 4 linie tramwajowe oraz około 40 autobusowych. Bilet normalny na jeden przejazd kosztuje 3,40 zł, przesiadkowy do 90 minut 6 zł, a bilet dobowy – 12 zł. Toruń można także zwiedzać, poruszając się na rowerach miejskich Torvelo.

Krok 2: Zarezerwuj nocleg

Toruń to także szeroka baza noclegowa. Niezależnie od tego, czy podróżujesz solo, w duecie czy z rodziną, z pewnością znajdziesz w nim miejsce, w którym poczujesz się komfortowo. Koszt zależy od wybranego standardu, lokalizacji i innych udogodnień, jak chociażby strefa wellness czy basen. Atrakcyjnych ofert warto szukać na popularnych portalach rezerwacyjnych, jak np. Travelist.pl.

Krok 3: Odwiedź Stare Miasto

Planując wycieczkę, warto zacząć od Starego Miasta. Jego urok doceniło UNESCO, wpisując je w 1997 roku na swoją listę dziedzictwa kulturowego, a także polska redakcja „National Geographic”, która uznała je za jedno z 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Na turystów czeka tam uroczy Rynek Staromiejski z Piernikową Aleją Gwiazd, kamienicą „Pod Gwiazdą” (uważaną za najładniejszą w Toruniu) i tą pod numerem 4 (od 1389 aż do 2011 r. mieściła się tutaj najstarsza w Europie nieprzerwanie działająca apteka), dawnym Zajazdem Pod Trzema Koronami (najstarszym hotelem w mieście) oraz oczywiście Ratuszem Staromiejskim z 40-metrową, czworokątną wieżą. W pobliżu uwagę przykuwa także gotycka katedra Świętych Janów – Chrzciciela i Ewangelisty. Na jej potężnej wieży znajduje się największy gotycki dzwon w Polsce Tuba Dei (Trąba Boża), a w jedną z kolumn wmurowano serce króla Jana Olbrachta.

Spacerując po Starym Mieście z pewnością przejdziemy się także ulicą Szeroką – reprezentacyjną aleją miasta. Trafimy ponadto na Krzywą Wieżę, której odchylenie od pionu wynosi 146 cm oraz na ruiny wzniesionego w XIV wieku zamku krzyżackiego – aktualnie to miejsce licznych wydarzeń kulturalnych. Świetną atrakcją, nie tylko dla dzieci, jest położony tuż obok Teatr Baj Pomorski z fasadą przypominającą ogromną szafę wypełnioną magicznymi postaciami. Inne godne odwiedzenia miejsca w okolicy to Niewidzialny dom czy Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.

W Toruniu warto uważnie się rozglądać. Stare Miasto słynie bowiem z rzeźb i pomników. Najbardziej znany to oczywiście ten przedstawiający Mikołaja Kopernika. Poza najczęściej fotografowaną atrakcją turystyczną można natrafić m.in. na blaszanego osiołka, flisaka grającego na skrzypcach, smoka, psa Filusia (wg legendy pogłaskanie go może przynieść szczęście w miłości, bogactwo lub mądrość) czy but… Sławomira Mrożka.

W tej części miasta można trafić również na inne ślady słynnego polskiego astronoma. Przy ulicy Kopernika mieści się jego dom – przykład gotyckiego budownictwa świeckiego. Wyposażony w multimedialne ekspozycje, projekcje wizualne, kino 4D czy hologramy, stanowi świetną atrakcję dla osób w każdym wieku. Warto udać się także do imponującego Planetarium im. Wiedziulskiego, czyli Centrum Popularyzacji Kosmosu.

Krok 4: Zaplanuj inne atrakcje

W tutejszym Starym Mieście można się zatracić. Jednak warto je opuścić chociaż na chwilę, aby odkryć pozostałe atrakcje Torunia. Choćby wspomniana już Ulica Szeroka prowadzi turystów wprost do Rynku Nowomiejskiego oraz stojącego na nim kościoła św. Jakuba z charakterystyczną „podwójną” wieżą.

Do świata nauki w Toruniu przeniesie nas Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a do innego świata (dosłownie) zaprosi Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej wraz z Parkiem Etnograficznym – skansenem wsi z Pomorza i Kujaw z przełomu XIX i XX wieku.

Dobrym pomysłem, szczególnie przy słonecznej pogodzie, jest spacer 2-kilometrowym Bulwarem Filadelfijskim. Tutaj również warto mieć oczy dookoła głowy i wypatrywać muralu z cytatami z filmu „Rejs”. Miejsce jest nieprzypadkowe, bo to właśnie tu bohaterowie tego kultowego obrazu wchodzili na pokład. Nagrodą za włożenie odrobiny wysiłku i udanie się na drugą stronę Wisły (na przykład kultową łódką Katarzynka II) jest unikalny widok z platformy na panoramę Starego Miasta, która w 2005 roku została ogłoszona w plebiscycie dziennika „Rzeczpospolita” drugim Cudem Polski, ustępując miejsca jedynie Kopalni Soli w Wieliczce.

Ciekawym miejscem do dalszych spacerów jest Dolina Marzeń z zegarem słonecznym wykonanym w 1973 roku z okazji obchodów Roku Kopernikańskiego, zamieszkiwane niegdyś przez artystów Bydgoskie Przedmieście, najstarszy ogród botaniczny w Polsce czy Park Miejski.

Krok 5: Spróbuj lokalnych przysmaków

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Toruń słynie z pierników. Można je kupić właściwie na każdym kroku, a ich designerską wersję dostać w słynnej cukierni Idy Sarzyńskiej na wspomnianej już ulicy Szerokiej. Ich fani (ale nie tylko) muszą koniecznie odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika. W zabytkowym gmachu zwiedzający mogą m.in. wziąć udział w warsztatach kulinarnych, przenieść się w czasie do sklepu cukierniczego z czasów PRL-u czy gabinetu XIX-wiecznego fabrykanta. Poznają także baśnie i legendy związane z tym popularnym toruńskim przysmakiem. To jednak nie wszystko. Warto się także rozsmakować w piwie piernikowym z browaru Jan Olbracht czy w słynnych lodach od Lenkiewicza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *