22 sierpnia przypadał Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Laboratorium Wolności Religijnej podjęło się organizacji tegorocznych obchodów ustanowionego w 2019 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święta, chcąc współtworzyć nową tradycję. Duży odzew, z jakim spotkały się inicjatywy zorganizowane dla uczczenia dnia upamiętniającego prześladowanych za wiarę, pozwala żywić nadzieję, że trwale wpisze się on w kalendarz ważnych uroczystości o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Festiwal Wisły z akcentem na prawa człowieka
Laboratorium Wolności Religijnej uczestniczyło w roli partnera w tegorocznym Festiwalu Wisły zorganizowanym w dniach 14-16 sierpnia. Członkowie zespołu Laboratorium towarzyszyli uczestnikom spływu, którzy w geście solidarności z ofiarami prześladowań ozdobili swoje łodzie chorągwiami i banderami z nazwą Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Prześladowania za wiarę i naruszenia wolności religijnej stały się również jednym z tematów spotkania ekumenicznego, które odbyło się w ramach festiwalu w niedzielę 16 sierpnia. Odmówiono wówczas ułożoną specjalnie na tę okazję modlitwę w intencji prześladowanych.
Działania w mediach
21 sierpnia w Warszawskim Domu Technika NOT Laboratorium Wolności Religijnej zorganizowało przy współudziale Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Stowarzyszenia Polskich Mediów konferencję prasową. Jej celem było przybliżenie opinii publicznej idei Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie oraz upowszechnienie wiedzy na temat prześladowań za wiarę. Omówieniu sytuacji na świecie towarzyszyła prezentacja raportu dotyczącego przypadków naruszeń wolności religijnej, jakie miały miejsce w ostatnich latach na terenie Polski.
Również 21 sierpnia o godz. 14 jeden z ekspertów Laboratorium Wolnosci Religijnej, ks. dr hab. Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, uczestniczył w debacie pt. „Zapobieganie przemocy na tle religii lub wyznania” organizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Dyskusja dotyczyła tematów ściśle związanych z ideą Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. W szczególności koncentrowała się na dialogu, podpartym szacunkiem i brakiem dyskryminacji, jako fundamencie budowania demokratycznego społeczeństwa.
Światło dla prześladowanych
Główne obchody Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie odbyły się 22 sierpnia o godzinie 21.00. W całej Polsce zostały wówczas podświetlone budynki urzędów i instytucji kultury. Były to m.in.:
- budynek główny Urzędu Miasta Torunia, elewacja Areny Toruń, napis na ścianie CKK Jordanki oraz wnętrze kościoła pw. Świętego Ducha w Toruniu,
- poznański ratusz na Starym Rynku (Muzeum Historii Miasta Poznania),
- Tauron Arena Kraków oraz Kładka o. Laetusa Bernatka w Krakowie
- Filharmonia Szczecińska,
- Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej,
- remiza Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Tymbark.
Wystosowane przez Laboratorium Wolności Religijnej zaproszenie spotkało się z dużym odzewem lokalnych władz, które rozpowszechniły informację o obchodach na swoich stronach internetowych i kanałach medialnych.
Zespół Laboratorium Wolności Religijnej zebrał się na Górze Zamkowej w Dobrzyniu nad Wisłą, by uczcić ofiary prześladowań zapaleniem pochodni i modlitwą. Ta inicjatywa zyskała rozwinięcie w postaci internetowej akcji zapalenia świec i zniczy w geście solidarności z prześladowanymi. Uczestnicy akcji publikowali zdjęcia zapalonych świec wraz z informacją o przyłączeniu się do obchodów Dnia oraz hashtagami: #MDUOAP, #22sierpnia, #FoRBmatters.
Jak podsumowuje tegoroczne inicjatywy towarzyszące obchodom kierownik projektu Laboratorium Wolności Religijnej, ks. dr Tomasz Huzarek, podjęte przez Laboratorium Wolności Religijnej działania służące szerokiej promocji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie spotkały się z bardzo szerokim odzewem mediów i wielu jednostek samorządowych, urzędów i instytucji kultury w całej Polsce. Zespół LWR bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się w tę piękną inicjatywę. Jeśli pierwszy rok naszej działalności spotkał się z tak szerokim odzewem, z nadzieją patrzymy w przyszłość.
Więcej informacji o Laboratorium pod adresem www.laboratoriumwolnosci.pl. Relacje i zdjęcia z organizowanych wydarzeń dostępne są na stronie projektu na Facebooku (@LaboratoriumWolnosci).