„Mieszkam tu, bo kocham”

"Mieszkam tu, bo kocham"

Celem projektu jest poszerzenie wiedzy o imigrantach w Polce poprzez film dokumentalny oraz stworzenie narzędzia do kreowania pozytywnego wizerunku imigranta. W realizacji projektu wezmą udział przede wszystkim ludzie, którzy sami kiedyś wybrali Polskę jako nowy dom.

Obecnie w Polsce odnotowywane są co raz więcej przypadków rasizmu i nietolerancji wobec uchodźców i cudzoziemców. Zauważalna jest tendencja do demonizacji migrantów oraz zniekształcania ich wizerunku. Wielu Polaków (36% z tych którzy brali udział w badaniach – http://poland.iom.int/sites/default/files/Documents/Prezentacja-IPSOS-dla-IOM-.pdf) uważa, że imigranci mają negatywny wpływ na polską gospodarkę. 40% stwierdza, że wpływ cudzoziemców na rynku pracy jest negatywny, a tylko 29% – pozytywny. Sytuacja jednak zmienia się, gdy mówimy o ludziach, którzy mieli kontakt z obcokrajowcami. W tym przypadku, wzrasta procent pozytywnych opinii o wpływie obcokrajowców na rynku pracy (38%). Badania te pokazują, że Polacy, którzy mają kontakt z obcokrajowcami, są nastrojone bardziej pozytywnie.

Widzimy, że bliższe poznanie imigrantów przyczynia się do pozytywnego wpływu na ich obraz w oczach Polaków. Stworzenie filmu jest formą, która może pokazać z bliska historie obcokrajowców, ich problemy i sukcesy w Polsce. Pozwoli poznać ich bliżej, zrozumieć i zaakceptować. Będzie on służył jako narzędzie do dalszych zmian tego obrazu. Projekcie tego filmu będą pomagać w zwiększeniu kontaktów i poszerzaniu znajomości z imigrantami.

Zaletą naszego filmu jest głębsze pokazanie imigrantów, z jakimi problemami się borykają w Polsce i co najważniejsze, pokazanie to, co migranci mogą dać Polsce.

Zależy nam, by widz po obejrzeniu filmu mógł poznać tych ludzi bliżej, miał wrażenie, jak by się spotkał z nimi. Pokazać, że właśnie razem tworzymy Polskę!

Każdy może stać się częścią naszego projektu! Napisz gdzie mieszkasz i za co kochasz to miejsce. Dodaj hashtag #MIESZKAM_TU_BO_KOCHAM i dziel się pozytywem ze znajomymi!

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

"Mieszkam tu, bo kocham"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *