MSZ: oświadczenie ws. sytuacji na Białorusi

Białoruś

W ostatnim roku Polska zainicjowała ożywienie dialogu politycznego z Białorusią kierując się wskazaniami podpisanego przed ćwierćwieczem traktatu o dobrym sąsiedztwie oraz sygnałami władz białoruskich o ich intencjach poprawy relacji Białorusi z UE.

Szczególnie w ostatnich dniach polscy dyplomaci kilkakrotnie poruszali z partnerami w Mińsku zagadnienia relacji dwustronnych i z Unią Europejską, a także temat protestów społecznych na Białorusi. 15 marca br. wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski rozmawiał ze swoim białoruskim odpowiednikiem – wiceministrem Piotrem Krawczenką. W ubiegłym tygodniu z ambasadorem Białorusi w RP spotkał się dyrektor Departamentu Wschodniego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na wartość wolności zgromadzeń oraz dialogu z opozycją zwrócił uwagę wiceminister Ziółkowski w rozmowie z ambasadorem Białorusi w dniu 21 marca br.

Z zaniepokojeniem rejestrujemy przypadki aresztowań niezależnych działaczy i dziennikarzy. Apelujemy o poszanowanie praw człowieka oraz podstawowych zasad obywatelskich. Przypominamy, że Unia Europejska postanowiła zawiesić reżim sankcyjny w oparciu o pozytywne sygnały płynące z Mińska. Wyrażamy nadzieję, że Białoruś utrzyma obrany przed rokiem kurs dialogu.

źródło: MSZ / Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *